web analytics
Úno 202014
 

Dna je označení pro metabolickou nemoc, která se projevuje zánětem kloubů. Pro dnu se používá také označení pakostnice, podagra a dříve se pro ni vžilo i označení Nemoc králů. V současné době dna postihuje cca 10% naší populace. Nejohroženější skupinou jsou muži nad 40 let věku. Představíme si příčiny, projevy i způsoby léčby této nemoci.

Jak dna vzniká

Dna je vlastně zánět kloubů. Vznik této nemoci souvisí s neschopností lidského těla odbourávat látky – puriny (látky, které se nachází především v mase ale i v jiných potravinách). Následkem toho se v lidském organismu a hlavně v krvi hromadí kyselina močová. Právě ona je hlavním viníkem vzniku zánětů. Krystalky kyseliny močové se usazují především v kloubech. Způsobují otok a zánět. Nemoc dna je proto nejen nepříjemná, ale i velice bolestivá.

Příznaky dny

Dna a její příznaky jsou poměrně snadno rozeznatelné a liší se podle stupně nemoci. Prvním příznakem nemoci je nateklý palec u nohy. Palec také zčervená a je velmi tlivý na dotyk. Také nepříjemně bolí. Často se objevuje také horečka a s ní spojená zimnice. V další fázi nemoci dochází k napadení i dalších kloubů v těle. Pohyb se proto stává bolestivý. Klouby jsou opuchlé. Pokud se nemoc neléčí, může dojít až k deformaci kloubů a tak ke snížené pohyblivosti.

Léčba dny

Pokud podobné příznaky pozorujete, navštivte lékaře. Pokud se dna odhalí včas, poměrně dobře se léčí. Při léčbě je nutné dodržovat speciální dna jídelníček. Je nutné omezit konzumaci jídla, které je bohaté na puriny. Je to především maso, tučné sýry, luštěniny, uzeniny a další. Při dně je také nutné užívat léky, které snižují koncentraci kyseliny močové v krvi. Dobrý je i pravidelný pohyb. Důležité je snižování nadváhy. Omezit byste také měli konzumaci alkoholu a nekouřit. Naopak je nutné dodržovat dostatečný pitný režim.

 Zanechat komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)