web analytics
Říj 302013
 

Jíte kořeněná a těžko stravitelná jídla, kouříte, pijete alkohol a navíc jste ještě často ve stresu? Pak vám hrozí gastritida. Co byste o ní měli vědět?

 

Co je to gastritida?

Gastritida představuje zánět žaludku. Rozlišujeme akutní a chronickou gastritidu. Akutní forma se objevuje náhle a bez varovných signálů. Rychle se rozvine a trvá krátkou dobu, cca dva dny. Oproti tomu chronická gastritida se rozvíjí pomaleji a její symptomy mohou být zpočátku nenápadné. Chronické gastritidy je velmi obtížné se zbavit.

Prevencí gastritidy je dodržování správné životosprávy, tj. jíst zdravou stravu, pravidelně cvičit a omezit stres.

 

Příčiny a příznaky gastritidy

Na vznik gastritidy, ať už akutní nebo chronické, má vliv mnoho různých faktorů. Mezi ty nejčastější patří špatný životní styl spočívající v jezení těžko stravitelných jídel, pití alkoholu a kávy, kouření a nadměrný stres. Dalšími rizikovými faktory je dlouhodobé užívání některých léků a také se může gastritida objevit jako druhotná nemoc či různých autoimunitních onemocnění.

Gastritida má různé příznaky. U akutní formy se objevují téměř všechny naráz, u chronické přicházejí postupně. Mezi nejčastější příznaky patří bolest žaludku, bolest v nadbřišku, snížená chuť k jídlu, hubnutí, nadýmání, plynatost, zvracení, pocit kyselosti, ale někdy také zápach z úst.

 

Jak se zjišťuje gastritida

Máte podezření, že byste mohli mít gastritidu? Určitě se vydejte k lékaři, který vám provede různá vyšetření.

Přesnou diagnózu může lékař stanovit až po histologii. Potřebná tkáň pro ni je získávána endoskopickým vyšetřením.

Z dalších metod vedoucí k diagnostice gastritidy to jsou rentgenové vyšetření žaludku, vyšetření krve, dechový test, rychlý ureázový test a případně ještě další vyšetření.

 

 Zanechat komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..