Jak se projevuje roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza je velmi zvláštní a současně hodně nebezpečná nemoc. Zvláštní je hlavně z toho důvodu, že lékaři dosud neobjevili příčinu jejího vzniku. Nebezpečná je, protože dokáže člověka v některých případech úplně vyřadit z normálního života. V tomto článku se zaměříme na hlavní projevy této nemoci, podíváme se také na možnosti její léčby a samozřejmě také na prevenci.

Jak nemoc vzniká a kdo je nejohroženější skupinou

Roztroušená skleróza je nemoc, která postihuje centrální nervový systém. Postižení může být u každého člověka jinak velké. Lékaři dosud neznají hlavní příčiny vzniku nemoci, ale rozeznávají rizikové faktory, které k propuknutí nemoci mohou přispět. Jedná se hlavně o stres, dědičné dispozice, hovoří se také o viru a jako příčina je označován i nedostatek vitamínů. Nejohroženější skupinou jsou mladí lidé – hlavně skupina mezi 20 a 40 rokem života. Velmi ohrožené jsou také těhotné ženy.

Hlavní projevy roztroušené sklerózy

Důležité je vědět, že někdy mohou být příznaky jen mírné, jindy tak silné, že je možné uznání této nemoci pro částečný invalidní důchod. Mezi typické příznaky roztroušené sklerózy patří pocit mravenčení v dolních i horních končetinách, které může trvat i několik hodin denně. Typickým příznakem je i pocit elektrických výbojů v hlavě ve chvíli, kdy dojde k předklonu. Mezi další příznaky patří porucha vidění (v mnoha případech se objevuje zánět očního nervu). Postižený člověk má také dříve či později problémy s plynulou řečí a se správnou výslovností. Trpí také chronickou únavou, mohou se dostavovat i depresivní stavy a typické jsou také rychlé změny nálad. Intenzita příznaků není u všech stejná, záleží totiž na rozsahu poškození nervové soustavy.

Jak se nemoc léčí a jak se bránit?

Na nemoc dosud neexistuje účinný lék. Léčba tedy spočívá hlavně v tlumení příznaků. Pokud jsou ale léky nastaveny dobře, je možné i s nemocí žít kvalitní život. Při léčbě je důležitá i psychoterapie a spolupráce s fyzioterapeutem. Jak nemoci předcházet? Lékaři doporučují se vyhýbat stresu a udržovat se v dobré kondici.

 

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..