Ačkoliv si mnozí vybaví lněná semínka jako účinný prostředek při problémech s trávením a zácpou, zdaleka to není jejich jediné uplatnění. Kromě vlákniny se v nich totiž nachází velmi vzácný lněný olej. Je však nesmírně citlivý na světlo a teplo a při nesprávném skladování se velmi snadno kazí. Zajistit si však stále čerstvý a chutný olej nemusí být až tak složité. Řešením by mohl být domácí lis na olej.
Ořechy a semena do zdravého jídelníčku rozhodně patří. Kromě toho, že prospívají našemu trávení, zlepšují činnost mozku i srdíčka. Obsahují nejen vitaminy rozpustné v tucích, ale i známé nenasycené mastné kyseliny. No ne vždy se nám chce chroupat hrsti tvrdých plodů. A navíc bychom si občas rádi zpestřili jídlo jen příjemnou oříškovou chutí či vůní. Jednoduchým řešením je použití hotových olejů. A přestože je v obchodech najdete již zcela běžně, jejich kvalita není vždy nejlepší.
Po zkušenosti moudřejší
Stalo se to nedávno. V obchodě se zdravou výživou jsem si i já jeden takový olej koupila. Lněný. Kvalitní. Za studena lisovaný. Těšila jsem se na jeho jemnou vůni i oříškovou chuť. Doma mě však po jeho otevření čekalo nepříjemné překvapení. Olej měl štiplavý zápach a nepříjemnou chuť. I když mi ho bylo líto, nezbývalo nic jiného, jen ho jednoduše vyhodit. No v té chvíli bylo rozhodnuto. Olej si příště vylisuji sama. A použiji na to domácí lis na olej.
Co všechno dokáže lis na olej
Pokud máte obavy, že lis na olej doma nevyužijete, zkuste si představit, kolik úžasných dobrot s ním můžete připravit. Kromě samotného oleje, kterého si mimochodem připravíte jen tolik, kolik právě potřebujete, získáte hustou masu plnou vlákniny. Z vylisovaných sezamových semen můžete připravit chutnou omáčku zvanou tahini. Ale například výlisky z mandlí či ořechů bez problémů a ještě k tomu zdravě zahustíte třebas ranní ovesnou kaši.
Pro získání chutného a zaručeně čerstvého oleje můžete využít snad všechny oříšky a semínka. Od máku přes sezam až po arašídy. Pokud k tomu využijete domácí lis na olej, bude to hračka.
Komentáře