Sedíte si na své oblíbené lavičce na zahrádce a sledujete život kolem. Pokud vládne jaro a kvetou stromy, posloucháte bzukot včel s uspokojením, protože víte, že opylují květy a tím zajistí bohatou úrodu. Avšak během léta, když už ovoce dozrává, bzukot vos vás nedokáže nechat klidným. Když ty nebezpečné vosy poškozují vaše ovoce a také ohrožují vás či vaše děti během hry. Jenže pobíhat po zahradě s biolitem vám nepřipadá rozumné? Mně také ne. Proto vám poradím ekologicky šetrný a přitom efektivní způsob jejich likvidace.
Vosy jsou na sladké, proto nalítávají na zralé ovoce a ničí tak hrušky či broskve. Tak jim trochu té sladkosti dopřejeme.
Do PET láhve s objemem jedenapůl nebo dva litry vysypeme asi 5 polévkových lžic cukru a dolijeme vodu do třetiny objemu. K tomu můžeme přidat pár kousků ze zralého ovoce či kompotové šťávy. Vše spolu to venku na teple začne pomalu kvasit. Tuto připravenou sladkou pochoutku pro otravný hmyz zavěsíme na provázek do koruny ovocného stromu nebo na révu. Já mám osvědčené použít tuto „vosolapku“ na každý druhý strom v zahradě a na 5 m révy.
A jak to vlastně funguje? Vosy, ale také sršni, hledají zralé a sladké ovoce. Za jeho vůní se bezhlavě vrhnou do láhve a překonají tak její úzké hrdlo. Když se nasytí a mají už dost, tak se pokusí opustit láhev, ale přes úzké hrdlo PET láhve se s roztaženými křídly nevejdou … Tak tedy zůstanou uvízlé v láhvi. Budete překvapeni, kolik se jich tam dostane a kolik se jich tam vejde. Kromě sršňů a vos tam najdete i mouchy. Stačí počkat, kdy bude láhev dost plná a pak ji jednoduše zazátkujete odloženým víčkem, sundáte z větve a případně nahradíte jinou, čistou. Láhev stačí zahodit do kontejneru.
Je to účinné a přitom bezpečné. Nemusíte je honit, stříkat a nehrozí vám štípnutí. A ještě je to i levné. Nějakou PET láhev jistě doma máte a i tu trochu cukru.
Komentáře