Začínající chovatel domácí drůbeže se může ptát, zda má význam chovat kromě nosnic i kohouty. Jako vždy je důležitá odpověď na otázku, co je cílem. Chcete-li mít jen vlastní vajíčka, bez kohouta se obejdete. Chcete-li odchovávat své vlastní kuřátka, ať už pod kvočnou nebo v umělé líhni, minimálně jednoho kohouta potřebujete na každých asi deset slepic. No víc kohoutů se vyplatí mít, řešíte-li soběstačnost v produkci masa.
Kohouti dorůstají přibližně do dvojnásobné hmotnosti, avšak v dospělosti mají jen asi poloviční spotřebu krmiva, protože nemusí produkovat vejce, na které potřebuje slepice jednak živiny, jednak energii. Po zhruba dvacátém týdnu věku, tedy v začínající dospělosti, začínají kohouti skákat po slepicích, co může znamenat při velkém počtu kohoutů vůči slepicím stresování nosnic. Tedy chcete-li mít více kohoutů, je vhodné mít pro ně oddělené prostory. Aby neobtěžovali slepice, aby se mezi sebou nervali. Oddělování je potřebné vykonat nejpozději v tom dvacátém týdnu, ale neuděláte chybu, jestli nadpočetné množství kohoutů oddělíte od slepic už pár týdnů dříve, když je umíte rozeznat.
Plánujete-li chovat slepice a kohouty, abyste měli vlastní kuřátka, říká se, že optimální počet je asi pět až deset slepic na jednoho kohouta. A neměli by být příbuzní, kvůli kvalitě potomstva co do zdraví, snášky i masa.
Kupujete-li tzv. nesexovaná kuřátka, tedy směs kuřátek slepiček i kohoutků, tak celkem jistě jsou příbuzná, a tedy takoví kohouti by měli zůstat v chovu jedině, že plánujete nanejvýš jedno pokračování chovu a po roce kohouty vyřadíte. A i to s napsaným rizikem. Neplánujte-li vajíčka nechat vysedět, tak příbuzný kohout v hejnu nevadí.
V běžném líhnutí se nachází průměrně polovina slepiček a polovina kohoutků. Přičemž „průměrně“ v tomto případě může znamenat velmi velkou odchylku od středu. Proto plánujete-li nějaký počet nosnic na trvalý chov na vajíčka a chcete koupit netříděná kuřátka, bude lepší, když zvolíte o něco větší počet, než dvojnásobek. Jednak tím eliminujete případný úhyn kuřátek, jednak eliminujete nevyváženost poměru nosnic a kohoutů.
Kohouty na maso se vyplatí chovat do věku 20 až 36 týdnů, tehdy je jejich maso šťavnaté, křehké a chutné. U polotěžkých plemen je rozdíl hmotnosti mezi slepicí a kohoutem dobrá dvě kila, takže každých deset kohoutů namísto slepic pro vás znamená plus dvacet kilo kvalitního masa a nižší spotřebu pšenice nebo krmné směsi. Jestli vám to prostor u domu nebo v zahradě dovoluje, určitě se vyplatí si k slepicím na vajíčka, které později mohou posloužit jako základ kvalitního slepičího vývaru, zaobstarat i pár kohoutů. Po porážce může jeden jít na pekáč a další do mrazáku. Potom si porážku, a jejich následnou přípravu, můžete rozdělit na více etap, podle toho na kolik kohoutů si v jeden den troufáte. I méně zkušená hospodyně by mohla bez větších problémů stihnout zpracovat až tři kohouty anebo tři slepice.
Komentáře