Fakta, mýty a nesmysly kolem chovu slepic

Při hledání informací na internetu člověk narazí na různé zajímavosti a „perly ducha“. Kromě opravdu užitečných a důležitých informací často i na úplné nesmysly. Přitom nemám na mysli odborné články, ale zejména různá diskusní fóra, na kterých začínající chovatelé hledají informace a ti zkušenější jim radí zaručené postupy. Ještě že za ty rady nemusí ti radící platit, nedoplatili by se.

Že se začátečník zeptá hloupost není problém. To, že je to hloupost, nemusí vědět, protože nemá vědomosti a proto hledá odpovědi na své otázky. A tedy otázku není možné považovat za hloupou, hloupé bývají jen odpovědi. A těch tedy bývá přehršle. Jen mi nejde do hlavy, proč různí diskutéři hledají odpovědi na své otázky ohledně budoucího chovu slepic na diskusním fóru stavebníků-laiků. Podíl zkušených a méně zkušených chovatelů je zde v neprospěch všech slepic velmi vysoký. Nebylo by lepší „zabruslit“ na odborné stránky a diskuze dlouholetých chovatelů?

Čtenář by pak nemusel číst, že jestli chce mít chovatel slepic své vlastní čerstvá vajíčka, musí mít i kohouta. Nemusel by číst, že se dá ušetřit na krmivu pro slepice, když se jim budou dávat všechny zbytky z kuchyně. A že slepice sežere všechno. Nuže sežrat může, ale co to udělá s její kondicí a potom i snáškou?

Stejné tak už dnes není pravda, že chovatel musí každé ráno na svítání vstát a jít slepicím otevřít a večer před setměním je musí zavřít a proto mnozí lidé slepice nemůžou chovat, protože musí do zaměstnání chodit podle budíku a ne podle výšky slunce. Dnes se přece dají celkem levně koupit automatická dvířka na kurník a u dobré voliéry vám stačí k slepicím chodit tehdy, kdy máte čas anebo kdy se vám to hodí. Slepice jsou v bezpečí a jsou splněny jejich přirozené potřeby a váš zaměstnavatel vám nemusí nic vyčítat.

Stejné nepravdy panují ohledně potřebného času na krmení slepic. Ano, jsou lidé, kteří bydlí v domě s dvorem a kurníkem, nemají v podstatě nic na práci, mají možnost vstávat se slepicemi a ručně jim házet krmivo. A pro ty ostatní existují přece bezpečná krmítka a napaječky, kde krmivo vydrží i několik dní, vodu je potřeba měnit jednou denně, v létě možná i dvakrát. A šikovný domácí kutil si krmítko s velkou zásobou dokáže i vyrobit, není odkázaný na nákupy v obchodech.

Když zvažujete chov slepic na vejce i na maso, radši si přečtěte jako začátečník více témat a radši vyhledejte chovatelské diskuse. Dobrý tesař vám může poradit, jak správně vyrobit kurník, ale není-li chovatel, čerta ví, co slepice potřebují a jaký kurník je pro ně dobrý.

Související:  Z kolika vajec je dobrá smaženice?

Podobné články:

Pravá domácí majonéza
Časy, kdy se v každé domácnosti šlehala do salátu pravá...
Číst dále
Překvapení u Julky
Julka není ani moje kamarádka, ani moje sousedka, ale penzion...
Číst dále
Dny ve znamení Raka
Jako dny Raka se označují jen dva až tři dny...
Číst dále
Stolek na přesazování z palety
Každá práce jde lépe, když máte pro ni to správné...
Číst dále
Pirohy z pohankové mouky
Přestože je pohanka velmi zdravá a chutná, mnozí ji vůbec...
Číst dále
Na česnek je času dost
Listopad je pro mnohé obdobím, kdy se sází česnek do...
Číst dále

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..