Chovat slepice lze i v moderní zahradě

Z většiny zahrad na vesnici se postupně vytrácí chov hospodářských zvířat i drůbeže. A mít něco podobného v zahradách moderních domů na venkově či snad v rezidenčních čtvrtích je nepředstavitelné. Přesto chov slepic nemusí představovat žádného strašáka, devastace pozemku se nekoná. Stačí to dělat jinak.

I já si z dětství pamatuji dvůr babičky, uzavřený stavbami a plotem, po kterém běhali slepice a sem tam babička březovým koštětem smetla hovno z chodníku před vstupem do domu. Občas nás poslala po vajíčka, pro které jsme lezli, tak jako i slepice, po vysokém a strmém žebříku. A pamatuji si také starý hrnec, kam lévala každý den vodu a krmítko, kam sypala pšenici. Jinak se slepice potulovali po dvoře, občas po přilehlé zahrádce a všude hrabali a něco na zub hledali.

Tak takový chov jsem si já představit v naší možná ne úhledné, ale pěkné a příjemné zahradě nedokázal. Zato mít svá vlastní vajíčka, o kterých vím, že vznikaly bez přítomnosti antibiotik či kostní nebo rybí moučky a že nemusím mít obavy sníst jich jakékoliv množství v jakékoliv vařené, pečené či jiné úpravě a bez obavy z naskakujících hodnot mincí při jejich spotřebě, to by se mi líbilo. A občas k tomu i nějakou to kuřátko, či spíše slepičí polévku a chutné masíčko. Jak to tedy docílit? Co bych měl udělat, abych měl vlastní slepice na vajíčka i na maso a neničil si zahradu? Abych je mohl chovat, i když docházím každý den do práce a nemusel se starat, kdy jejich vypustit a kdy je zavřít? A čím je krmit?

Moderní chov slepic vyžaduje moderní kurník

Aby nebylo třeba po slepicích dennodenně uklízet, je potřeba jim vyčlenit uzavřený prostor. Ten současně chrání slepice před predátory, jako jsou liška nebo kuna či jestřáb a také před chorobami od volně žijících ptáků, kteří by rádi ubíraly z přidělené krmné dávky. Takže vhodná voliéra se střechou.

Teorie říká, že půl metru čtverečního výběhu na jednu slepici stačí, či spíše je minimum. Aby nebyly natěsno, aby se nenudily, aby se neškubaly. Taková voliéra oddělí slepice od zbytku zahrady, od květin i zeleniny, malin či ovocných stromků. Když ji umístíte dále od obytné části, nebudete mít ani hluk ani smrad, ten je výsledkem spíše špatné hygieny a zvýšené vlhkosti ve výběhu.

Do voliéry zabudujte také domek na nocování slepic a snášková hnízda, kde budou vaše slepičky klást každý den vajíčka. Ideální je, když si vajíčka umíte vzít, aniž byste museli vstupovat do kurníku, vždyť víte do čeho. Stejně tak čistit domeček by se měl dát zvenčí. Jako podestýlku namísto slámy použijte raději hobliny, prodávají se slisované, není to velký balík a vydrží dlouho. Po použití je zakomponujte do kompostu, lépe vám poroste zelenina.

Když už máte vyřešené výstupy, je třeba vyřešit i vstupy. Slepice potřebuje každý den čerstvou vodu, než uděláte nějaký napájecí systém, klidně vám poslouží koupena plastová klobouková napáječka o objemu několik litrů, v nouzi s ní vydrží deset slepic i dva či tři dny. Krmit ze starého hrnce můžete, pokud přijmete ztráty do 30 procent. Slepice je vybíravá, co kdyby pod vrstvou chutného krmiva bylo něco ještě chutnějšího? Granulované krmivo pro nosnice nebo při akceptaci nižší snášky i samotná pšenice se lépe zkrmuje z plastového krmítka, méně krmiva skončí na zemi.

Vstávat se slepicemi nemusíte

V zimě či dešti se nechce ani mně, zato uprostřed léta je nádherné vstát o páté ráno a zažít, když se všechno probouzí. No abych mohl, ale nemusel, mám na kurníku koupeno automatické otevírání a zavírání. Zvolil jsem si otevírání i zavírání na nastavený čas, který tak jednou za měsíc upravím podle aktuální viditelnosti ráno a večer. Ráno mohu spát, snídat či cestovat do práce, mechanismus bezpečně otevře slepicím dvířka z domku do voliéry, kde je čeká krmivo i voda. A večer mohu být zase mimo zahrady, po setmění, kdy slepice už jsou doma, se dvířka automaticky zavřou. Slepicím není zima a nemusí se bát útoků divoké zvěře.

Jde to i bez kohouta

Kokrhání o čtvrté ráno v létě není zvuk, který byste chtěli poslouchat každý den. A ani sousedé. A ani nemusíte. Pokud neplánujete sami chovat kuřátka od vajíčka, kohouta nepotřebujete. Dokonce neoplodněná vajíčka vydrží o pár dní více. A pořádek v hejnu si zajistí slepice i samy. Pokud není kohout, dominantní slepice přebere jeho „pravomoci“ a udrží hierarchii i řád. A tišeji, než kohout.

Kurník pro pět či deset (v případě větší rodiny či větší spotřeby vajec) slepic nemusí být velký ani drahý a zvládne ho postavit i zručný kutil. Základním materiálem je dřevo, překližka, plech na střechu a chovatelské pletivo na ochranu před predátory. A pak už vám stačí půlhodinky denně k tomu, abyste měli vlastní vajíčka a neměli pochybnosti, co to vlastně jíte.

Pro jednu slepici potřebujete zhruba 120 až 150 gramů pšenice či jiného výživného krmiva denně. Dále zkonzumují posečenou trávu, slupky ze zeleniny, přerostlé okurky i jinou zeleninu, ale vždy zdravou, bez plísní a hniloby. Vhodné je doplňovat jim bílkoviny a vitamíny i vápník. Jako začátečník to vše můžete mít v hotové krmné směsi.

Když začnete nad „problémem“ přemýšlet jinak, opustíte staré zažité zvyklosti, často přijdete na nové ale dobré řešení.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..