Večeře z polotovaru? Ale jen ze svého vlastního!

Pokud potřebujete připravit večeři co nejrychleji, vyplatí se mít doma alespoň nějaký základ. U mě se většinou najde nějaký bílý jogurt nebo zakysaná smetana, čerstvé klíčky, trošku zeleného „plevelu“ a můj vlastní polotovar, tedy vařená luštěnina nebo obilovina. Dnes to byla vařená cizrna.

Znáte cizrnu?

Cizrna nebo-li římský hrách, v Čechách se ji říká cizrna beraní, prý podle tvaru zrna, které připomíná beraní hlavu. No musím uznat, že Češi mají dobrou fantazii. Každopádně ta podoba tam je, co říkáte?

Tak tedy cizrna je luštěnina s jemnou máslovou strukturou a oříškovou chutí. Je lehce stravitelná, nezpůsobuje nadýmání. Proto je vhodná pro dospělé i pro děti. Obsahuje téměř celé spektrum vitamínů a minerálů. Nejvýznamnější je obsah železa, vápníku a hořčíku. Takže působí proti únavě a anémii z nedostatku železa, proti stresu či řídnutí kostí. Kvalitní bílkoviny a množství vlákniny dělá z cizrny výživnou komplexní potravinu. Ale právě díky vláknině má nízký glykemický index, tedy vás zasytí na delší dobu a určitě z ní nepřiberete.

Můj tip na rychlou a výbornou večeři:

Základem je „polotovar“, tedy uvařená cizrna. Jak ji vařit?

Já cizrnu opláchnu a namočím na 12 hodin do vody. Potom dám vařit v téže vodě. Po 10 minutách vaření ji scedím a na sítku opláchnu. Doplním vodu, přidám bobkový list a kousek řasy Kombu (to kvůli tomu, aby se rychleji uvařila) a znovu dám vařit, nejčastěji do tlakového hrnce. Vařím cca 45 minut. Dnes jsem vařila v hrnci obyčejném 1 hodinu. Sůl jsem přidala až na konci vaření. Uvařenou cizrnu jsem nechala vychladnout.

Po vychladnutí jsem si část odebrala do misky. Přidala jsem zakysanou smetanu , tak 3-4 PL, hrst naklíčené pšenice a povrch jsem ozdobila čerstvou pažitkou . K tomu krajíc kváskového chleba a večeře byla na stole. Mňam.

cizrna večeře

ještě pažitku a je to hotové

Zbytek uvařené cizrny zítra rozmixuji, dochutím a bude z něj výborná pomazánka.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..