web analytics
Pro 072015
 

Sleduji nabídku pozemků a zahrad, vhodných na permakulturní pěstování ovoce a zeleniny v mém okolí a porovnávám jednotlivé možnosti. Téměř vždy na pozemku je i nějaká stavba. Nejčastěji starý, velmi starý dům z kamene nebo nepálených cihel, s děravou střechou a vlhkými zdmi. Dřevěná okna a dveře drží pohromadě jen silou vůle a ani v najbujnejších snech si neumím představit, že bych v takovém domě bydlel. Vím, že jeho oprava, či spíše kompletní rekonstrukce, by si vyžádala ohromné peníze a ještě více času, který by mi pak nezbýval na pěstování. A mám i jiné koníčky.

Protože kromě zahradničení mě baví také fotografování, ne jen toho, co se v zahrádce udělalo. Rád fotografuji i na výletech na kole. A o vhodný pozemek se zajímám proto, abych tam vedle pěstování bio zeleniny i odpočíval, ne si hrál na památkáře a zedníka s tesařem.

Na druhé straně jsem si vědom toho, že na pozemku budu potřebovat prostor, kde uložím zahradní náčiní, pomůcky a vše potřebné. I místo, kde se budu moci převléct nebo ukrýt před špatným počasím. A bylo by fajn, kdybych tam měl prostor, ve kterém mohu bez obav alespoň v létě o víkendu přenocovat, když se mi nebude chtít například po dobré grilovačce jet domů do města.

A tak v duchu zvažuji, v které té budově by se dal za jaký peníz udělat „zahradní domek“, kolik by to trvalo a jak často bych se musel věnovat opravám. Nebo se na to vykašlat a řešit to jinak?

chatka

Začal jsem přirozeně hledat na internetu. Jednou z možností je nechat starou barabiznu tak, ať si stojí nebo ať spadne, a na volném místě pozemku postavit dřevěnou chatku. Žádný velký srub. Malou chatku, tak mezi 15 a 30 m2. Vpředu zakrytá terasa, gril, ideální k odpočinku. Cenově jsem mezi sto padesáti a třemi stovkami tisíc korun, podle velikosti.

mobilný dom

Zajímavé je, že za stejné peníze mohu na pozemek dovézt a na betonové patky postavit používaný, ale zachovalý mobilní dům. Stejně velký a vybavený! Sedací nábytek, skříňky, postele, kuchyně, WC a sprcha, topení! A bez stavebního povolení.

Takže směřuji pomalu ale jasně k jedinému řešení. Pokud koupím pozemek jako zahradu, nebudu investovat ani čas ani peníze do záchrany zříceniny, která nemá hodnotu, ale budu se věnovat svým zálibám a odpočívat v mobilním domě.

  2 komentářů na “Starý dům, chatka nebo mobilní dům – co je dobré do zahrady?”

 1. Google Chrome 49.0.2623.112 Google Chrome 49.0.2623.112 Windows 10 x64 Edition Windows 10 x64 Edition
  Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/49.0.2623.112 Safari/537.36

  Zdravím, pokud si chci na svoji zahradu postavit mobilní dům, potřebuji od obce nebo od úřadu stavební povolení? Zde jsem četl, že to vlastně nepotřebuji:
  http://www.mobilni-domy-prodej.cz/blog/mobilni-domy-a-stavebni-povoleni-jak-to-tedy-je/

  je to tak?

  Děkuji

  • Firefox 46.0 Firefox 46.0 Windows 7 Windows 7
   Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; rv:46.0) Gecko/20100101 Firefox/46.0

   Co jsem si zjišťoval, tak stavební povolení ne, ale někdy požadují ohlášení drobné stavby. Ale slyšel jsem i extrémní názor, že stavební úřad i odstranění trávy a pokládku drceného kameniva považuje za stavbu a požaduje povolení.

 Zanechat komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..