Starý dům, chatka nebo mobilní dům – co je dobré do zahrady?

Sleduji nabídku pozemků a zahrad, vhodných na permakulturní pěstování ovoce a zeleniny v mém okolí a porovnávám jednotlivé možnosti. Téměř vždy na pozemku je i nějaká stavba. Nejčastěji starý, velmi starý dům z kamene nebo nepálených cihel, s děravou střechou a vlhkými zdmi. Dřevěná okna a dveře drží pohromadě jen silou vůle a ani v najbujnejších snech si neumím představit, že bych v takovém domě bydlel. Vím, že jeho oprava, či spíše kompletní rekonstrukce, by si vyžádala ohromné peníze a ještě více času, který by mi pak nezbýval na pěstování. A mám i jiné koníčky.

Protože kromě zahradničení mě baví také fotografování, ne jen toho, co se v zahrádce udělalo. Rád fotografuji i na výletech na kole. A o vhodný pozemek se zajímám proto, abych tam vedle pěstování bio zeleniny i odpočíval, ne si hrál na památkáře a zedníka s tesařem.

Na druhé straně jsem si vědom toho, že na pozemku budu potřebovat prostor, kde uložím zahradní náčiní, pomůcky a vše potřebné. I místo, kde se budu moci převléct nebo ukrýt před špatným počasím. A bylo by fajn, kdybych tam měl prostor, ve kterém mohu bez obav alespoň v létě o víkendu přenocovat, když se mi nebude chtít například po dobré grilovačce jet domů do města.

A tak v duchu zvažuji, v které té budově by se dal za jaký peníz udělat „zahradní domek“, kolik by to trvalo a jak často bych se musel věnovat opravám. Nebo se na to vykašlat a řešit to jinak?

chatka

Začal jsem přirozeně hledat na internetu. Jednou z možností je nechat starou barabiznu tak, ať si stojí nebo ať spadne, a na volném místě pozemku postavit dřevěnou chatku. Žádný velký srub. Malou chatku, tak mezi 15 a 30 m2. Vpředu zakrytá terasa, gril, ideální k odpočinku. Cenově jsem mezi sto padesáti a třemi stovkami tisíc korun, podle velikosti.

mobilný dom

Zajímavé je, že za stejné peníze mohu na pozemek dovézt a na betonové patky postavit používaný, ale zachovalý mobilní dům. Stejně velký a vybavený! Sedací nábytek, skříňky, postele, kuchyně, WC a sprcha, topení! A bez stavebního povolení.

Takže směřuji pomalu ale jasně k jedinému řešení. Pokud koupím pozemek jako zahradu, nebudu investovat ani čas ani peníze do záchrany zříceniny, která nemá hodnotu, ale budu se věnovat svým zálibám a odpočívat v mobilním domě.

Podobné články:

Nezapomínejte na větrání ani v zimě
Energie nejsou zdarma. Abychom doma měli hezky teplo, musíme si...
Číst dále
Vysoké jaterní testy
Játra jsou životně důležitým orgánem, který v těle zastává hned několik...
Číst dále
zemolezzemolez
První letošní ovoce
Květen se přehoupl do své druhé poloviny. V zahradě už...
Číst dále
Infrasaunování
Kdo si užil u nás o dovolené teplo, může mluvit...
Číst dále
Stěhování zahrady je téměř dokončeno
Letošek byl pro nás zvláště významný, co se zahrady a...
Číst dále
Jste ochotní připlatit si za regionální pečivo?
Někteří lidé pečivo z jídelníčku radikálně vyřazují. Pravda je, že...
Číst dále

2 komentáře “Starý dům, chatka nebo mobilní dům – co je dobré do zahrady?

    1. Firefox 46.0 Firefox 46.0 Windows 7 Windows 7
      Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; rv:46.0) Gecko/20100101 Firefox/46.0

      Co jsem si zjišťoval, tak stavební povolení ne, ale někdy požadují ohlášení drobné stavby. Ale slyšel jsem i extrémní názor, že stavební úřad i odstranění trávy a pokládku drceného kameniva považuje za stavbu a požaduje povolení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.