Sluneční pohon pro kolečko

Horké a slunečné dny považují zahradníci za problém. Slunce a teplo jsou nezbytné pro růst a zrání ovoce a zeleniny, ale také zvyšují požadavky na zavlažování. Když je slunce příliš, třeba více vody. A to představuje zvýšené nároky na ruční polévání nebo stojí více elektřiny při automatickém zavlažování. No já považuji hodně slunce za příležitost, jak ušetřit.

Čím je v zahradě více teplo, tím dříve se člověk unaví. V poslední dny jsem převážel velké množství hlíny a štěrku a byl jsem zpocený i přesto, že jsem využíval Motúčko, naše elektrické kolečko. Neumím si představit, kdybych ho musel i tlačit do kopce, ne jen nakládat. To bych od únavy a horka úplně omdléval. Ještě že jsem se občas mohl schovat do kamenného domu, kde byla teplota o takových deset stupňů nižší, než venku ve stínu.

No Motúčko jsem vždy nechával na slunci, zejména když jsem pro něj neměl několik hodin práci. Do korby jsem vložil solární nabíječku, kabel připojil na svorky akumulátoru pod korbou a nechal Slunce, ať mu doplní energii pro další používání.

solární nabíječka Motúčka

Tato solární nabíječka akumulátorů je v praktickém kufříkovém provedení, sbalená chrání solární články před poškozením a znečištěním. Po rozevření a vyklopení praktických nožiček z obalu nasměruje solární panely přímo ke slunci a pomocí dvou kabelů lze připojit ji k 12V baterii krokosvorkami nebo v případě automobilu do zásuvky zapalovače. Vhodné pro udržovací dobíjení starší autobaterie nebo prý to využívají karavanisté. Já jsem si opatřil střední model s výkonem 4W. Než to nabije zcela vybitou baterku Motúčka, tak to opravdu pár dní trvá. Ale já nikdy nenechám Motúčko vybít na doraz. Ale takový dlouhý letní den dotlačí do Motúčka opravdu dostatek energie, za kterou pak nemusím platit energetické společnosti.

Takže příliš slunce na letní obloze nemusí být jen problém. Vždy záleží na úhlu pohledu a na tom, zda vidíte sklenici s vodou poloplnou nebo poloprázdnou. Nebo umíte z problému pro každého udělat příležitost pro sebe.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..