Stolek na přesazování z palety

Každá práce jde lépe, když máte pro ni to správné vybavení. Odkdy máme novou zahradu, Olinka si zvykla všechno přesazování dělat právě zde. Nejen, že má všechny nástroje, substráty a přípravky, ale i prostor pro recyklaci použitých půd nebo zbytků rostlin. Květy či zelenina, o vše se starala právě na zahradě. Jediné, co jí chybělo, byl vhodný stolek. Různé provizoria jsou náročné na záda. Tak jsem takový stolek vyrobil.

Takový stoleček je v podstatě jednoduchý. Několik desek spojených k sobě jako pracovní plocha, ke spodku přichycené nohy. Dříve, než jsem se dostal ke zhotovení pracovní desky, dostala se mi do ruky poloviční paleta. Jednorázová, určená na vyhození. Tak jsem ji „vyhodil“ mým směrem 😉 Většina palet má řídké laťování, tato měla plně pokrytou celou vrchní plochu. Hotový stolek, jen mu přidělat nohy.

Pro lepší pevnost jsem si vymyslel nohy do X. U fotbalistů běžné, u žen nehezké, u stolku praktické. Dokonce i smrkové latě potřebného rozměru jsem měl jako zbytky, které mi zbyly po předchozích pracích se dřevem v domě na zahradě. Na jejich zpevnění jsem si koupil metrovou závitovou tyč M12 se samoistnými maticemi a širokými podložkami.

stolek z palety

Přímo k paletě se nohy nedaly bezpečně připevnit, tak jsem použil dvě příčky. Tady jsem musel improvizovat, protože jsem neměl dva stejné hranoly, tak má stoleček jeden hranol a jednu desku 😉 K nim jsou připevněny nohy ze smrkových latí 60 × 25 mm čtyřmi vruty do dřeva. Nejdříve jsem si musel změřit potřebnou délku i úhel seříznutí krajů latí podle palety položené na pracovním stolečku, aby byla v optimální pracovní výšce budoucího stolku.

Docela zajímavé bylo ustavit nohy tak, aby hotový stolek stál s pracovní deskou ve vodorovné poloze. Tak jsem si nejdříve vyvážil pracovní stolek, na něj položil paletu s držáky nohou a s pomocí několika vodováh a truhlářských svěrek jsem si hrál s latěmi na nohy tak dlouho, až jsem byl s jejich polohou spokojen.

nastavení noh stolku

Nohy ke stolku fixují vruty, ale stabilitu jim dodává střední výztuha ze závitové tyče.

stolek na přesazování

Hotový stoleček je třeba samozřejmě přebrousit a natřít, aby byl odolný vůči vlhkosti, plísním i škůdcům ve dřevě. Protože stoleček byl primárně určen k přesazování květin a rostlin v truhlících, není nouze o rozsypanou zem nebo rozlitou vodu. Proto jsem povrchovou úpravu udělal olejem na dřevo, celkem tři vrstvy. Olej se vsákne do dřeva a chrání ho před poškozením. Stolek tak bude mít delší životnost.

Protože je použita poloviční paleta a smrkové dřevo, tak hotový stolek není těžký a unese ho i žena, když ho potřebuje přemístit na vhodnější místo. Samozřejmě, že když už máme v zahradě k dispozici takový stolek, využíváme ho i při jiných příležitostech. Jeho výroba je rychlá a levná ai nás těší, když máme v zahradě něco hezké a užitečné, co jsme si vyrobili vlastníma rukama.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..