Co s použitou zeminou při přesazování květin?

Ať už pěstujete pokojové nebo i balkonové květiny, z času na čas je potřeba je přesadit. Co však se starou použitou zeminou? Má smysl ji vůbec uchovávat nebo je vhodná akorát tak do odpadu? I když už nemá téměř žádné živiny, přece může být ještě užitečná. Nevěříte?

Já mám doma květů plný byt. Proto se mi po jejich přesazování hromadí použitá zemina. A nejen tehdy. Ale například i po sezoně, když z balkonu před zimou likviduji odkvetlé letničky.

Mohlo by se zdát, že suchá zemina s množstvím starých kořenů a bez jakýchkoliv živin, je opravdu jen na vyhození. No co je v ní ještě užitečné, je zadržovač vody Aquaholder. Ten přidávám do substrátu při každém přesazování. No nejen kvůli Aquaholderu mi je líto použitou zeminu jen tak vyhodit.

zemina Kdybyste uviděli a hlavně alespoň jednou vyzkoušeli kvalitu půdy v mé zahradě, pochopili byste hned. Těžká jílovitá půda, na které se svrchu rychle tvoří vysušená, téměř betonová vrstva, no jakmile zaprší, bláto se lepí nejen na boty, ale i na motyku, rýč či jiné nářadí. Proto pokud mi doma zůstane jakékoliv malé množství použitého substrátu, sbírám ho do igelitové tašky a nosím do zahrady. Vždyť i zcela vyžití zemina z květů je ještě vždy lepší než ta moje zahradní.

Použitý substrát se výborně hodí při sázení a přesazování skalniček. Osvědčil se mi i při sázení stromků a révy. Jelikož je dostatečně sypký, dostane se i mezi jemné kořínky, kam by se mé hroudy bláta nikdy nedostali. Nově vysazené rostliny tak mají alespoň ze začátku lepší podmínky pro zakořenění. No a později, když trochu zesílí, již svými kořeny dokáží překonat i takovou bariéru, jakou je moje „kvalitní“ zahradní půda.

2 komentáře “Co s použitou zeminou při přesazování květin?

 1. Google Chrome 27.0.1453.116 Google Chrome 27.0.1453.116 Windows XP Windows XP
  Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/27.0.1453.116 Safari/537.36

  Ahoj.Měla jsem taky problém s kvalitou zahradní půdy. Dostala jsem radu-vylepšovat ji kompostem(hnůj nemám-nechovám žádná zvířata).V kuchyni mám „kompostový kyblík“ do kterého dávám všechno z domácnosti, co se dá zkompostovat.Na kompost pak dávám i posekanou trávu, nastříhané větvičky a plevel bez semínek a občas prohodím trochou hlíny. Každý rok se mi vytvoří asi 1-2m3 kompostu,který ani nepřesívám a dám ho zrovna k rostlinkám.Pak už hnojím jen velice málo-spíš jen rostlinnými výluhy.V některých obcích se dá kompost získat i zdarma-jen za odvoz. Hanka

  1. Firefox 16.0 Firefox 16.0 Windows 7 Windows 7
   Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; rv:16.0) Gecko/20100101 Firefox/16.0

   Ano, v naší zahrádce to taky tak funguje, ale vzhledem k ploše zahrady a objemu kompostu jde to vylepšování hodně pomalu 😉 No ale při sázení stromků a květin se ten kompost hodí alespoň ke kořenům, když už ne na celou zahradu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..