Máme novou lavičku pod ořechem

Ve své zahradě se vždy dobře cítíme a vždy se do ní těšíme. Přesně v duchu sloganu, že práce je jen jiný druh zábavy se rádi věnujeme ovocným stromům nebo pěstování zeleniny, ale i sekání trávy a mulčování rostlin. A součástí pobytu v takové zahradě je i odpočinek a místo, kde se odpočívat dá. Přidali jsme další takové zákoutí.

Kromě hlavní oddechové zóny v dolní části zahrady, kde se setkáváme s přáteli, grilujeme a odpočíváme, se rádi díváme na svou zahradu z vrchu, z kopce. Na samém vrchu však zahrada zatím není oplocená, zato v půlce už jsou ploty přes všechny zahrady. A právě sem jsme umístili svou dřevěnou lavičku.

Chtěli jsme ji mít už dříve, jen jsme nenarazili na takovou, co by se nám opravdu líbila a byla dostatečně robustní, a nikoliv z plastu. Místo pro ni jsme tak vytipovali už dříve. Když se nám podařilo zajímavou lavičku objednat z eshopu, nejprve jsem upravil plochu pro lavičku a pak lavičku na místo umístil.

Ve svahu pod plotem, za kterým se nám mezitím pěkně rozrostl ořech, jsem udělal zářez a zem odvezl ke kompostéru, bude se hodit na doplnění půdy do vyvýšených záhonů. Na spodek přišel štěrk a na něj betonové dlaždice ze starších zásob. Vznikla tak vodorovná plocha.

Laťkovou lavičku z akáciového dřeva jsem namořit směsí olejů a do povrchu ručně zapracoval čistý včelí vosk. Poskládal jsem ji podle návodu a spoje dřeva zpevnil nejen dodanými šrouby, ale také lepidlem na dřevo.

Lavička má uprostřed zabudovaný skládací stoleček, který sloužím dvěma „přísedícím“ na šálek nebo talířek nebo se po složení stolečku promění lavička na lavici pro tři osoby. Dobrý nápad, jen při délce lavičky půldruhého metru by to chtělo použít silnější dřevo. Abychom se vyvarovali různým nehodám, rozhodl jsem se tuto lavičku zpevnit přidanou výztuhou a jedním párem nohou. Aby nohy nebyly okopávané, jsou zasunuty více ve středu a stojí pod příčkami kolem stolku. Tak je zajištěna pevnost konstrukce i při plném obsazení.

Nyní kdykoli při procházce zahradou, při kontrole jahod či stromků, se můžeme posadit v tichém zákoutí s pěkným výhledem na náš pozemek. Nebo jen tak si vyjít nahoru s kávou, kterou si odložíme na stoleček, když se kocháme tou krásou. Abychom nebyli rozptylováni okolím, lavičku jsme umístili tak, aby naše ovocné stromy po obou stranách tvořily jakousi optickou bariéru k sousedům. Stín před letním sluncem nám dělá utěšený ořech a záda nám kryje svah za plotem, kde jsme vysadili živý plot.

Jeden komentář u “Máme novou lavičku pod ořechem

  1. Firefox 62.0 Firefox 62.0 Windows 8.1 x64 Edition Windows 8.1 x64 Edition
    Mozilla/5.0 (Windows NT 6.3; Win64; x64; rv:62.0) Gecko/20100101 Firefox/62.0

    Musím říct, že jste umístění lavička moc hezky vyřešil- to místo nad zahradou, kde se dají pozorovat její krásy je prostě úžasné a samotná lavička taky vypadá dobře. Úplně se vidím, jak si na ni lavičku sednu, uvařím si kávu a jen tak odpočívám a rozhlížím se po krajině. Prostě pohoda, kterou člověk ve městě nezažije.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..