Smoothie: Mixované nápoje plné zdraví

V poslední době jsou stále populárnější takzvané smoothie, mixované nápoje z ovoce a zeleniny. Můžeme si je objednat v restauracích zaměřených na zdravou výživu, nebo ovocných barech, ale pokud máme chuť, čas a trochu fantazie, zvládneme si je připravit i sami doma.
 

 

Pořiďte si mixér přímo na nápoje

Co k výrobě populárních ovocno-zeleninových koktejlů vlastně potřebujeme? Stačí úplně obyčejný mixér, který většina z nás používá v kuchyni. Pokud ovšem chceme jít s dobou a výrobě smoothie propadneme natolik, že bez nich nevydržíme ani jeden jediný den, můžeme si pořídit smoothie maker. Ačkoli anglický název působí trochu tajuplně, nejde o nic jiného než malý mixér vyrobený přímo pro mixování těchto chutných koktejlů. Nejdokonalejší smoothie makery dokonce umožňují mixovací nádobku po dokončení mixování odšroubovat a použít ji přímo jako sklenici. Bývá tvarovaná tak šikovně, že ji lze vložit do držáku na nápoje ve vašem autě. Můžete si tak dopřát zdravé nápoje plné vitamínů i na svých cestách.

Kromě mixéru nebo smoothie makeru potřebujeme na přípravu surovin do nápojů i ostrý nůž na krájení a prkénko. Všechny suroviny, tedy jak ovoce, tak zeleninu nakrájíte ostrým nožem na prkénku na malé kostičky. Vložíte do mixéru a rozmixujete.

Kombinujte podle své chuti a odvahy

Jaké složení smoothie vlastně mají? Dávají se do nich různé druhy ovoce a zeleniny, můžeme připravovat i kombinované koktejly obsahující obojí zároveň, tedy jak ovoce, tak také zeleninu. K tomu se doplňují i dalšími potravinami zdravé výživy, například obilninami, třeba ovesnými vločkami, ale dokonce i kakaovými boby. Pro přípravu se hodí třeba banány, jahody, maliny, ale také exotické ovoce jako mango či kiwi. V použitých ingrediencích se fantazii meze nekladou. Můžete vyzkoušet netradiční ovocně zeleninové kombinace a třeba k banánu přidat listový špenát. Kombinujte podle své vlastní chuti a odvahy.

Umíchejte si třeba i drink na povzbuzení

Můžete do koktejlu přidávat mléko, smetanu či jogurt, ale také nemusíte. Například špenát obsahuje hodně vlákniny, které rozmixovaná nápoj zahustí. Důležité je, abyste nápoj rozmixovali opravdu dokonale a dohladka. Smoothie se nazývá podle anglického „smooth“, což znamená krémovitý. Nápoj smoothie může být výbornou svačinou. Když do něj přidáte proteinový prášek, stane se zároveň energy drinkem, který vás posílí třeba před naplánovaným cvičením. V podobě smoothie přijímáte spoustu vitamínů, ale také minerálů, vlákniny a enzymů. Jde o stoprocentně přírodní suroviny, navíc je pro vás obrovskou výhodou, že si je můžete namíchat podle své vlastní chuti. Pokud do nich vložíte i suroviny obsahující vlákninu, budou fungovat i jako výborný čistič střev a vůbec celého trávicího traktu.

kokteil

Koktejl pro zlepšení imunity

Na rozdíl od mléčných koktejlů smoothie neobsahují zmrzlinu, ale mohou obsahovat mléko. Smoothie jsou ještě mnohem zdravější než džusy, protože v nich najdeme ještě více vitamínů, minerálů, ale také vlákniny. Naopak zde neobjevíme žádné konzervanty, barviva nebo jiné chemické přísady. Jde o přípravu nápoje z čistě přírodních látek. Chcete-li, můžete si vyzkoušet například následující smoothie:

2 dcl jablečné šťávy
2 oloupaná jablka, nakrájená a zbavená jádřince
1 velká omytá, oškrábaná a nakrájená mrkev
½ omyté salátové okurky s oškrábanou slupkou
špetka mleté skořice, která dodá aroma
led

Vše dobře rozmixujeme dohladka a výsledkem je vitamínová bomba, která bude posilovat naši imunitu. Hodí se jí ochutnat například v době, kdy nám hrozí chřipková epidemie. Navíc smoothie mohou být zdrojem energie při dietách. Dodáváte svému tělu energii ovšem bez jakýchkoli balastních látek.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..