Zelenina jako pomoc při hubnutí

Léto nám mimo jiné přináší stálý přísun čerstvého ovoce a zeleniny, můžeme je proto bez problémů zařadit do jídelníčku a neutratit přitom moc peněz. V horku se většině lidí do těžkých jídel stejně nechce, proto je ideální čas na to udělat něco pro své zdraví a pochutnat si třeba na salátu či výborném smoothie.
 

Zelenina – cesta k vysněné postavě

Zelenina by neměla chybět v jídelníčku dětí i dospělých za žádných okolností, chceme-li však zhubnout, rozhodně se vyplatí její přísun zvýšit a naopak omezit konzumaci sladkostí a pečiva. Mezi jednotlivými druhy je ovšem značný rozdíl. Lidé, kteří při dietě neustále chroupají mrkev, dělají velkou chybu. Právě mrkev či brambory mají velký obsah sacharidů. To ovšem neznamená, že byste je museli zcela vyřadit, je však vhodnější je konzumovat v menší míře a především v první polovině dne, kdy tělo ještě má příležitost spálit načerpanou energii. Nejvíce si můžete užívat těch druhů zeleniny, které obsahují vysoké procento vody. To znamená, že jich na objem budete moci sníst hodně, aniž byste přibrali, takže vás nebude trápit hlad. Patří sem klasické ingredience do letního salátu jako okurky, rajčata, která jsou navíc bohatá i na antioxidanty.

ovoce a zelenina

Veledůležitá vláknina

Kromě celé řady vitamínů a minerálů nám ovoce a zelenina poskytuje také vlákninu, která je potřebná pro správnou funkci střev a při hubnutí zastává klíčovou roli. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny dokážou výborně zasytit a současně pomáhají snížit hladinu cholesterolu a cukru v krvi. To znamená, že po takovém jídle nebudete unavení a nepostihnou vás návaly hladu. Hodně vlákniny mají například luštěniny – fazolové lusky, hrášek a čočka, špenát, chřest a brokolice.

Jak si na zelenině pochutnat?

Mnoho lidí si myslí, že zeleninu nelze zajímavým způsobem upravit, výborný však může být i pouhý salát, pokud zvolíme vhodné koření a zálivku. Podávat ji lze jako přílohu k mnoha pokrmům, ale také nakrájenou s chutným dipem. V poslední době si získaly obrovskou pochvalu ovocné smoothies, které lze připravit i ze zeleniny, i když v tomto případě je vhodné přidat například maliny nebo jablko. Hledání vhodného poměru surovin může být zábavným experimentem. Co se týká vařené zeleniny, nemusíte mít strach, že tak přijde o veškerý obsah vitamínů. Připravte si ji šetrným způsobem, třeba na páře nebo v konvektomatu.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..