Jedním z významných faktorů ovlivňujících úrodu v zahradě je výskyt opylovačů. Oni rozhodují, zda se jarní květy stromů a ovocných keřů přemění na šťavnaté a sladké plody. Považujeme za samozřejmé, že se během kvetení objeví včely a při svém sběru nektaru a pylu mimoděk opylují květy našich rostlin a postarají se o úrodu. No co když jsou včely daleko nebo v okolí není žádný včelař, který chová včely pro med? Co když včely postihne nějaká epidemie a nepřiletí? Naštěstí včely medonosné nejsou jedinými opylovači. No i o ty ostatní je dobré postarat se nebo jim alespoň pomoci zabydlet se v naší zahradě.
Kromě včel chovaných v úlech včelařů lidé znají i čmeláky a v poslední době se pokoušejí je chovat podobně jako včely v umělých příbytcích. My nepoužíváme proti škodlivému hmyzu chemické postřiky, takže ani užitečný hmyz nimi nenivočíme. Čmeláci si u nás žijí v zahradě a mají tam dobré podmínky, takže jsou pro nás užitečnými opylovači, o které se prakticky nemusíme starat, pokud nepočítám, že jim pravidelně necháváme dostatek potravy – květů v trávě při sečení.
Dalšími opylovači jsou takzvané včely samotářky. Obývají díry ve starém dřevě, pohybující se v malém okruhu kolem svých příbytků. Abychom podpořili jejich výskyt v naší zahradě a minimalizovali závislost od uměle chovaných včel, osadili jsme loni na jaře v zahradě domeček pro hmyz. Nejen pro včely, ale i pro hmyzí predátory, kteří loví například na mšice.
A toto jaro jsme koupili další hmyzí hotel. Umístil jsem ho na ořech na severní straně zahrady. Zatím si ho včely nevšímají, podobně jako ten loňský, kdy byl nový. No tento rok je téměř plně obsazen a předpokládám, že i tento druhý hmyzí hotel, když bude trochu starší, bude obydlený.
Čím více včel samotářek a čím více hmyzích predátorů budeme mít ve své zahradě, tím více zdravé úrody vypěstujeme.
Komentáře