Proč postřiky proti hmyzu napomáhají množení škůdců

Největší nepřítel je často ten nejmenší. A platí to i v zahradě. Nejvíce škody nám dokáží nadělat ti škůdci, jež téměř nevidět. Drobný savý hmyz na ovocných stromech a keřích. Zatímco takové mandelinky dokážeme z brambor posbírat, proti mšicím takový postup nevede k cíli, kterým je ochrana rostlin. Proto se s oblibou používají plošné postřiky. Při nevhodně zvoleném přípravku ale rozšíření škodlivého hmyzu spíše podpoříme, než mu zabráníme. Proč je tomu tak?

Při stříkání proti škůdcům na ovocných dřevinách se využívá často faktu, že hmyz dýchá celým povrchem těla. A celým povrchem těla může vstřebat látku, kterou se bráníme proti jeho šíření se v sadech. Přírodní postřiky na bázi olejů ucpou povrch těla a hmyz se vlastně udusí. Jiné přípravky přímo otráví hmyz. Ten hyne a další jeho rozšíření můžeme očekávat až s jeho další generací, která přežila v nezasažených částech nebo se k nám přestěhuje z cizích neošetřovaných pozemků.

Taková mšice, nejčastější škůdce na mladých výhoncích rostlin, se dokáže za rok objevit i v 12 až 14 generacích. Rychle se rozmnožuje. Ale její predátor, beruška sedmitečkovaná, na jaře naklade vajíčka, z nich se vyvine larva, která po 30 až 60 dnech v závislosti na teplotě vzduchu se zakuklí, aby se z ní stala nová beruška. Tato po přezimování se zúčastní aktu rozmnožování, aby na podzim uhynula.

beruška a mšice

Takže postříkejte si stromy insekticidy. Mšice zde máte ani ne za měsíc, berušky až příští rok. Bravo, zahrádkáři.

A takové paralely bychom našli i další. Proto v naší zahradě dáváme přednost biologické ochraně. Vidíme na lístcích mšice, ale vidíme také mnoho slunéček. Každá zkonzumuje za den i padesát těchto škůdců, živí se jimi i jejich larvy. Když je slunéček málo, děláme postřik proti mšicím z jednodenního výluhu z kopřivy. Je pro mšice jedovatý, ale jinému hmyzu neublíží.

Když jednou začnete chemicky stříkat, už nemůžete přestat. Prvním postřikem vyhubíte část škůdců i jejich predátory, vaše spolubojovníky proti škodlivému hmyzu. Škůdci se ale rychle vzpamatují z vašeho prvního útoku a úder vrátí. Jen vy už nemáte spojence, vyhubili jste je svým „spravedlivým bojem proti hmyzu“.

Když příště budete zvažovat, čím postříkáte stromy a keře proti škodlivému hmyzu, přemýšlejte.

Podobné články:

Znamení BERANA
Ovlivňuje: hlavu, oči, mozek, nos. Všechno pozitivní, co uděláte pro tyto...
Číst dále
Vyvarujte se těchto dietních chyb
V dnešním článku se dozvíte nejčastější chyby v dietách. V...
Číst dále
Jak si poradit s nemocí králů?
V minulosti tato nemoc údajně postihovala hlavně ty, co se...
Číst dále
Nejzdravější Vánoční salát
Pro někoho je bramborový salát s majonézou téměř každodenní jídlo....
Číst dále
Je křivá zelenina zdravější?
Do prodejen potravin se dostává nový trend. Zatímco dosud obchodníci...
Číst dále
Zdravotní péče pro turisty v Nové Bystřici
Na dovolenou jedeme s úmyslem odpočinout si od každodenních povinností,...
Číst dále

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..