Ale jen včely a covid budeme vyzdvihovat

Pomalu přichází jaro a zahrádkáři se těší na zelené záhony a kvetoucí stromy. A aby byla úroda, i na opylovače. Potřebují opylené květy, aby se dočkali plodů. Opět bude všude spousta článků, jako je včela medonosná ohrožený druh, jak ji ničí monokultury i postřiky na polích a jak hrozí vyhynutí lidstva. Toto zjednodušení není pravdivé a nikomu nepomáhá. Ať už vyzdvihujeme jen jednoho opylovače nebo jedinou chorobu nad všechny ostatní.

Opylení květů je nezbytné pro udržení každého rodu a také pro lidi, aby měli plody jako potraviny. Ať už rajčata, angrešty, jablka či švestky nebo jakékoliv jiné jídlo včetně pšenice nebo kukuřice. Příroda je už tak nastavena a my ji neodrbeme.

Jde to i bez včel?

Panelákoví ekologové vás budou přesvědčovat, že v žádném případě. No když pražský ekoterorista vidí přírodu jen v ZOO a med kupuje v hypermarketu, tak tomu i tak rozumí. Tedy nerozumí ani za mák. Medonosná včela není jediný opylovač a covid-19 není jediná nemoc lidstva. Ale prostí lidé mají rádi jednoduchá řešení a tak jsme svědky vyzvedávání covidu a včel z úlů na úkor ostatních. Jako kdyby jiné nemoci lidi netrápily a jiné opylovače květiny nenavštěvovaly. Je načase si (nechat) otevřít oči.

Květiny opylují i ​​včely samotářky, mnohé druhy much a také plaší motýli a samozřejmě čmeláci. Některé rostliny stačí opylit větrem. Zkrátka nejsme závislí na včelách a na včelařích, kteří je chovají. Proč je tedy kolem toho takový cirkus?

Jde o peníze

Jako vždy, nebo alespoň vždy často. I u včel. Včelaři nechovají včely z lásky ke včelám, ale z lásky k penězům z medu. Pokud se dá, berou dotace na včelstva, léčiva, cukr. Cukr by nepotřebovali, kdyby včelám nevybrakovali (všechen) med, kdyby ho využívali jen pro svou potřebu v kuchyni a ne na kšeft. Léčiva by nepotřebovali, kdyby slovy jistého českého renomovaného včelaře, potvrzeno nedávným experimentem v Provence, nebylo prevčelováno. Kdyby nebylo medonosných včelstev více, než příroda unese, kdyby se pak včely z různých včelstev nesetkávali na pastvách a nepřenášely na sebe vzájemně nemoci a parazity. Kdyby darwinovsky slabší úly pokapali a přežívaly jen ty silné a odolné.

Zase se ukazuje, že největším problémem lidí je jejich nenažranost a netýká se to jen včel.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..