Lékaři nás informují o tom, že přílišné solení škodí. I známé české přísloví „sůl nad zlato“ nás nabádá, abychom se solí šetřili. Kdysi totiž byla sůl velmi drahou surovinou, která se k nám musela dovážet zdaleka. To většinou přimělo lidi, aby s ní zacházeli opatrně a s rozvahou. V současnosti ovšem máme soli dostatek a právě to možná způsobuje, že ji často sypeme do jídla neuváženě.
Čerstvé je chutné i bez soli
Musíme zdůraznit, že sůl pro svůj život nezbytně potřebujeme. Udržuje správnou rovnováhu vody v našem těle. Jenže mnohdy jí přijímáme mnohem více, než naše tělo dokáže zpracovat. Proč? Nejíme už tolik čerstvých potravin jako dříve. Přitom čerstvé kvalitní potraviny není nutné tolik dochucovat, jsou chutné a výživné samy o sobě. V posledních letech a desetiletích jsme si ale zvykli jíst různé instantní pokrmy, polotovary a konzervované potraviny. Tento druh jídla obsahuje ovšem velké množství soli, která je zároveň vynikající konzervační látkou. A bez konzervantů se tyto druhy potravin bohužel neobejdou.
Jak si dochucovadly zkazit chuť
Takže chtě nechtě dostáváte do těla spoustu potravin, které příliš nesvědčí vašemu zdraví. Navíc mnohé zejména instantní pokrmy jsou silně dochucovány umělými dochucovadly (glutaman sodný). Jestliže například pravidelně konzumujete některé instantní polévky, které mají výraznou chuť, rychle si na tuto chuť zvyknete a vaše chuťové buňky už ji následně vyžadují. To je ale chyba.
Konzervované potraviny nedosolujte
Kvůli umělým dochucovadlům si zkazíte chuť. Nejste pak už schopni ocenit přirozenou chuť surovin, takovou jaká byla kdysi. Přitom máte-li k dispozici kvalitní suroviny, zjistíte, že stačí použít minimum soli a dalšího koření a přesto si na jídle pochutnáte. Proto prvním krokem v prevenci proti nadměrnému solení, je právě omezení konzumace konzervovaných potravin. Například používáte-li do jídla konzervovanou zeleninu ve slaném nálevu, opláchněte ji krátce před použitím vodou. Tím spláchnete část soli. Ovšem i tak je zelenina solí nasáklá, a proto pak výsledný pokrm už pokud možno dále nedosolujte.
Český nešvar: Sůl se sype do všeho
Dále je samozřejmě důležité omezení instantních potravin a polotovarů. Také uzeniny není dobré konzumovat v příliš velkém množství, obsahují totiž také dost soli. Proto volte kvalitní uzeniny, které neobsahují příliš velké množství soli nebo jejich dietní varianty. Když nebudete mít zkaženou chuť a budete umět ocenit i jednoduchá jídla z kvalitních surovin, vyvarujete se pak typického českého nešvaru, kterého se mnozí z nás navzdory osvětě lékařů a výživových poradců často stále dopouštějí. Jde o situaci, kdy si v jídelně dáte jídlo a ještě než ochutnáte, hned na něj nasypete sůl. To je špatně.
Pastí jsou i minerálky
Zrádnou pastí mohou být dokonce i některé minerálky. Řada minerálních vod má vysoký obsah sodíku, ostatně sodík sám samozřejmě je minerálem. Proto pokud pijete dlouhodobě jeden druh minerálky, měli byste se podívat na její složení. Má-li příliš mnoho sodíku, je lepší se jí vzdát. Případně ji vyměnit za jiný druh, nebo střídat s vodou, ideálně neperlivou filtrovanou.
Když stoupá krevní tlak
Dospělému člověku stačí na den příjem 2-4 gramů soli, ale přitom často v potravě konzumujeme až 16 gramů denně, tedy čtyřnásobek vyšší optimální hodnoty, což je skutečně příliš. Pokud přijímáme sůl v rozumném množství, naše tělo je schopno ji ledvinami a následně pak močovými cestami vyloučit ven. Jestliže je ale dlouhodobě příjem soli příliš vysoký, tělo přestává zvládat její zpracování. V důsledku toho stoupá tlak v ledvinách. Mohou se objevit otoky nohou.
Komentáře