Pitný režim v létě: Sázejte na čistou vodu ochucenou kousky ovoce

V horkých letních dnech znovu nabírá na aktualitě otázka pitného režimu. V čem vlastně tkví význam pitného režimu pro člověka a proč je třeba dávat na něj takový pozor? Jádro důležitosti pitného režimu spočívá v tom, že člověk je z velké části složen z vody. Cca 60 % dospělého lidského těla tvoří právě voda, u dětí může být toto procento ještě vyšší, a to až 80 %.
 

 
 

Regulace tělesné teploty a přehřátí organismu

Správný obsah vody v lidském těle umožňuje správnou regulaci tělesné teploty člověka. Zároveň velice účinně dokáže zabránit tomu, aby se náš organismus přehřál. To je obzvláště aktuální právě ve dnech, kdy sluneční aktivita stoupá a teploměr se i v našich krajinách šplhá až ke čtyřicítce. Pokud dojde ke snížení obsahu tekutin v lidském těle, okamžitě se to začíná projevovat na našem zdraví. Jak?

Množství tekutin je pouze orientační

Stoupá podrážděnost, objevují se bolesti hlavy, únava, pokud je nedostatek tekutin větší a osoba pobývá déle na slunci, může dojít až k celkovému kolapsu z horka. Je ovšem třeba velmi pečlivě stanovit, kolik tekutin svému tělu dopřát. Stejně jako škodí nedostatek tekutin, podobně nevhodný může být i jejich nadbytek. Dochází totiž k nadměrnému zatížení ledvin. Proto se v příjmu tekutin vždy řiďte svojí hmotností, druhem pracovní aktivity, pohybem, který momentálně vykonáváte. Je zřejmé, že s počtem kilogramů se bude zvyšovat i příjem tekutin, podobně i s rostoucí pracovní aktivitou a pohybem. Jiné množství tekutin vypijete, budete-li v klidu odpočívat a jiné, když budete intenzivně fyzicky pracovat venku. Proto je množství tekutin pohybující se od 2 do 4 litrů denně pouze orientační a výrazně je ovlivňují již zmiňované faktory.

Neperlivá voda s lehkou ovocnou příchutí

Jaké druhy tekutin jsou z hlediska dobrého pitného režimu nejvhodnější? Odborníci se shodují na tom, že vždy by měla být základem pitného režimu neperlivá voda. Tu je vhodné doplňovat a obměňovat čaji, a to zejména zelenými, bylinkovými a ovocnými. Pokud sáhnete po ovocných džusech, pak jedině po těch bez přidaného cukru a konzervantů. Vhodné je podávat džusy ředěné, jinak trpí zubní sklovina. Výborné je zvláště v parném létě si pořídit větší skleněný džbán a vložit na jeho dno kousky čerstvého pokrájeného ovoce a zalít čistou kvalitní neperlivou vodou. Tímto způsobem získáte lehkou a svěží ovocnou šťávu bez jakýchkoli chemických přídavků. Podobně si můžete vyrobit i okurkovou limonádu. Takové letní osvěžení nijak nezatíží vaše tělo a naopak mu prospěje.

citronovavoda

Opatrně s obsahem minerálů

S čím byste ale měli v pitném režimu pracovat opatrně? Především s minerálkami. Ačkoli se obecně jejich pití doporučuje, i zde je potřeba respektovat nějaká omezení. V případě, že pijete nějakou minerálku delší dobu, je dobré ji obměnit. Jinak totiž hrozí, že ve vašem těle dojde k nerovnováze v oblasti minerálů. A to už může v organismu napáchat velké škody. Důležité je proto kontrolovat u minerálek jejich složení. Nejdůležitějším kritériem je obsah kationtů sodíku, který by v minerálce neměl překročit 20 mg/litr. Pokud je totiž obsah sodíku vysoký, má to organismus stejný vliv jako když příliš solíte kuchyňskou solí. Nepodstatný ovšem není ani obsah dalších minerálů jako kationtů vápníku, který by neměl přesáhnout 40 mg/litr a také kationů hořčíku, které by se měly pohybovat pod hodnotou 20 mg/litr.

Na chemický koktejl raději zapomeňte

Čeho se ale zcela jistě vyvarovat? Colových a energetických nápojů a limonád. Tělu prospěšného v nich najdete skutečně pramálo. Složení totiž dominuje především vysoký obsah cukru, dále barviva a přídatné látky. V podstatě tak pijete dochucený chemický koktejl, který vašemu tělu rozhodně neprospívá, právě naopak.

Jeden komentář u “Pitný režim v létě: Sázejte na čistou vodu ochucenou kousky ovoce

  1. Chromium 43.0.2357.130 Chromium 43.0.2357.130 Ubuntu Ubuntu
    Mozilla/5.0 (X11; Linux i686) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Ubuntu Chromium/43.0.2357.130 Chrome/43.0.2357.130 Safari/537.36

    Pokud nechcete přibírat na váze, je důležité omezit slazené limonády. Také pokud během dne pijete kávu, pamatujte, že káva tělo dehydratuje a proto je potřeba doplnit další tekutiny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..