Co je mononukleóza

Mononukleóza je onemocnění virového původu, pro které se také používá označení nemoc mladých nebo i líbací nemoc. Mononukleóza v největší míře postihuje mladé lidi a dokáže velmi znepříjemnit život i na několik měsíců. Právě proto se této nemoci budeme věnovat podrobněji – představíme si příčiny jejího vzniku, projevy a popíšeme si také její léčbu.

Jak mononukleóza vzniká

Mononukleózu způsobuje EB virus (plným názvem virus Epstein-Barrové). Zajímavé je, že tento virus se běžně nachází v lidském organismu. Mononukleózou je tedy ohrožen každý člověk. Tento vir ale začne působit, pokud k tomu dostane signál. Příčin vzniku mononukleózy může být hned několik. Vyvolat jí může nadměrný stres, dále také nadměrná zátěž. Příčinou mononukleózy u dětí může být také snížená imunita. Vyvolána také může být nadměrným nervovým vypětím. Důležité je vědět, že k přenosu a tak i k nákaze dochází prostřednictvím slin. Právě proto se označuje také jako nemoc z líbání. K přenosu může dojít také prostřednictvím kapének při kašli, ale to není tak časté.

Projevy mononukleózy

Zajímavé na této nemoci také je, že se lékaři často pletou a v její počátečním stádiu ji diagnostikují jako chřipku nebo angínu. Mezi hlavní příznaky mononukleózy totiž patří únava a horečka. Dochází také ke zvetšení uzlin, takže jsou si tyto nemoci velmi podobné. Mononukleóza je proto často odhalena až ve chvíli, kdy antibiotika nezabírají. Mezi příznaky dále patří zvětšení jater, velká bolest v krku a dostavuje se také vyrážka.

Léčba mononukleózy

Léčba je zdlouhavá a trvá i několik měsíců. Na tuto nemoc neexistuje zatím žádný lék. Podávají se tedy léky na tišení horečky nebo bolestí. Důležitý je hlavně klidový režim a velmi přísná dieta při mononukleóze. Pacient se léčí zhruba půl roku. Důležité je,a by došlo k úplnému vyléčení. Hrozí například trvalé poškození jater.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..