Jak dlouho trvá klimakterium (menopauza)?

Menopauza je proces, kterému se ve svém životě nevyhne žádná žena. Příčinou menopauzy je to, že tělo přestává produkovat pohlavní hormony (hlavně estrogen). Právě úbytek množství hormonu je příčinou celé řady pro ženy nepříjemných projevů. V tomto článku vás seznámíme i s hlavními projevy klimakteria a poradíme vám, jak je můžete mírnit.

Kdy klimakterium přijde a jak dlouho bude trvat?

Tělo každé ženy je jiné, takže je přirozené, že menopauza přichází v jiném věku a trvá i různě dlouho. Obecně je možné říci, že se menopauza dostaví zhruba okolo 50. roku života. Může to být ale i dříve a déle. Jedinou možností, jak můžete příchod klimakteria odhadnout je, že si zjistíte, kdy si jím prošla vaše matka. Ani to ale není úplně stoprocentní. Ani délku menopauzy není možné přesně určit. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně vážné změny v chodu ženského organismu, trvá menopauza až několik let.

Hlavní projevy klimakteria

Naštěstí je menopauza a její příznaky poměrně snadno identifikovatelná. Na druhou stranu je ale nutné vědět, že příznaky se svou intenzitou liší. U některých žen jsou až nesnesitelné, u jiných se nemusí projevit vůbec. Typické jsou například návaly horka, jejichž příčinou je kolísavý krevní tlak. Velmi častým příznakem je také nadměrné pocení a to i v noci. Dostavovat se mohou také bolesti hlavy. Mnoho žen trpí také změnou nálady. Mohou se objevit deprese a úzkostné stavy. Výjimkou nejsou ani poruchy soustřední. Typické je i řídnutí kostí – osteoporóza.

Jak si s menopauzou poradit?

Na menopauzu neexistuje žádný lék, je ale možné užívat řadu přípravků, které mírní její projevy. Ve velmi vážných případech je možná hormonální léčba, která pomáhá stabilizovat hladinu hormonů. Pomoci mohou bylinky, které pomáhají k celkovému zklidnění organismu. Mnoho žen má i pozitivní zkušenosti se speciálními doplňky stravy.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..