Jak číst signály svého těla?

Naše tělo je jako stroj, který se ovšem může také porouchat. Nakládáme na něj stále víc a víc, a přitom si moc neuvědomujeme, že naše kapacity jsou omezené. Organismus si jednoho dne může říci: „ A dost“. Za to, že dlouhodobě přehlížíme jeho varovné signály, se nám nepěkně odmění a zkolabuje. Věnujte proto svému tělu dostatek péče a pozornosti. Odměnou vám bude svěžest a pohoda. Budete se cítit dobře.

Osvojte si techniky meditace

Tělo se brání zejména proti stresu, který se stává nepříjemnou civilizační chorobou. Vytváří si obranné mechanismy, kterými vás upozorňuje na to, že něco není v pořádku. Jednou z typických reakcí na stres je bolest hlavy. Stejnou příčinu mohou mít i bolesti břicha, žaludku. Při vzniku žaludečních vředů také hraje nezanedbatelnou roli stres. I křeče v oblasti břicha během menstruace mají mnohem častěji ženy, které jsou vystaveny stresovým situacím, a to zejména dlouhodobě. Pokud trpíte bolestmi hlavy, břicha, křečemi, měli byste věnovat více pozornosti relaxaci. Dopřejte si denně alespoň chvilku, byť třeba jenom čtvrt hodiny, kdy si pustíte svoji oblíbenou hudbu, posadíte se do křesla a budete jen tak meditovat a pouštět myšlenky pryč. Výborná je také jóga, která je ideálním meditačním cvičením. Existuje řada druhů jógy, určitě mezi nimi najdete ten, který vám bude vyhovovat. Je dobré poohlédnout se po nějaké meditační technice, která nezabere příliš mnoho času a poskytne vám úlevu. Rozčílit vás šéf do nepříčetna? Schovejte se na pět, deset minut na toaletu a věnujte se meditační technice. Pomůže vám získat ztracenou rovnováhu a uleví napětí.

I chuť na sladké je projevem stresu

Časté noční probouzení, neschopnost usnout, zanícené dásně, ekzémy a různé kožní potíže. Zdánlivě nesourodé varovné příznaky těla. V jejich pozadí ovšem také může stát stres. Rovněž náchylnost k nachlazení, infekcím. Kvůli stresu se vám zvyšuje hladina kortizolu, která v konečném důsledku snižuje imunitu. Jednoduše řečeno ve stresu snáze podlehnete nemoci. Pokud máte chuť na sladké a tučné pokrmy, i to je příznakem, že trpíte stresem. Obalujete si nervy. Pokud se ovšem dostanete do situace, kdy stres zajídáte, nepříznivě se to projeví na vaší hmotnosti. Nepřehlížejte proto ani takový signál vašeho těla, jakým je právě chuť na sladké a tučné. Pokud už vás přepadne, snažte se mlsat zdravě. Jezte ovoce, třeba sušené, dopřejte si oříšky. Mnohem raději ale dbejte na svoji duševní hygienu. Alespoň jedno odpoledne v týdnu se věnujte svým zálibám.

Hledáte sladký život?

Chutě na určitou potravinu jsou také podvědomým signálem, že vám zrovna ta či ona látka schází. Proto své tělo poslouchejte a vyhovte mu. Za chutí na sladké se může skrývat i nedostatek některých minerálů. I samotná kvalitní čokoláda jejich totiž překvapivě obsahuje docela velké množství. Vynechávejte cukrovinky plné jednoduchých cukrů a naopak si dopřejte více polysacharidy, ze kterých se energie uvolňuje postupně, a navíc ještě obsahují vlákninu. Vhodnější než tabulka čokolády je ovesná kaše s medem a rozinkami. Jídlo souvisí i s emocemi. Pokud toužíte po sladkém, možná máte ve svém životě nedostatek kladných emocí. Ve skutečnosti vám chybí uznání, láska, proto ten sladký život hledáte jinde.

Jedním ze signálů je bezesporu také touha po slaném. Může za ní být nedostatek vody, minerálů. Právě sůl zajišťuje ve vašem těle rovnováhu vody a také minerálů. Proto než sáhnete po chipsech, zkuste si dát třeba sklenici minerálky. Dobře poslouží třeba i salátová okurka, která má dost vody i sodíku. Zatímco prudkou chuť na něco rozšifrujeme jako akutní nedostatek této látky, dlouhodobější chutě spíše odhalují naše emoce.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..