Neodolatelná minivajíčka

K víkendové pohodě patří u nás i pozdní snídaně. Bývají pestřejší než přes týden, když ráno spěcháme do práce. V klidu si nachystáme dobrou šunku, sýr, čerstvou zeleninu a k tomu nesmí chybět vajíčka na všelijaké způsoby. Dosud jsme mívali jen vajíčka slepičí. Ale minule jsem udělala malou změnu. V obchodě mě zaujaly drobná vajíčka s flíčky. Křepelčí. Byly tak milé, že jsem neodolala a koupila dvě podložky. Ať se máme dobře.

O křepelčích vajíčkách jsem četla, ale nikdy jsem je neochutnala. Připravit se dají na různé způsoby. Od vaření, přes smažení až po uzení. Já jsem je pro začátek prostě uvařila. Ale pozor! Protože jsou takové malinké, třeba je vařit podstatně kratší dobu než slepičí. Naměkko jim stačí jedna minuta. Na tvrdo byly hotové za tři minuty. Po uvaření došlo na čištění od skořápek. Práce jako za trest. Vajíčka byla asi velmi čerstvá, neboť skořápky se rozpadávaly na tak malé kousky, že zbavit se jich bylo bez proudu vody téměř nemožné. Když se mi to konečně podařilo, na talíři jsem je ozdobila trochou zelené pažitky, přiložila pár našich balkónových rajčat a královské snídaně byly na stole. Hurá!

vajíčka

pouze pro srovnání

Přestože jsme už byli pořádně hladoví, jemnou chuť vařených křepelčích vajíček jsme si opravdu vychutnali. Pro každého vyšlo po šest kousků, protože jsme tři a v obalu jich bylo 18.

A víte proč jsou křepelčí vajíčka považovány za zdravější než slepičí? Prý mají málo cholesterolu. Co je vcelku logické. Vždyť jsou mnohem menší. Slepičí vajíčko váží zhruba kolem 50 gramů a průměrná váha křepelčího byla 12 gramů. Jsou bohaté na kvalitní aminokyseliny, tedy základní složky bílkovin. Obsah minerálů je podle dostupných zdrojů vyšší než u vajec slepičích. Zejména vápníku, železa a hořčíku. Vitamíny jsou zastoupeny hlavně ty ze skupiny B. Thiamin, riboflavin a pyridoxin.

snídaně

královská snídaně

Díky tomuto složení jsou vhodné nejen na zpestření jídelníčku, ale na každodenní konzumaci, dospělých i dětí. Posilují organismus a zlepšují imunitu. Údajně pozitivně působí i při srdečně-cévních chorobách, cukrovce či astmatu. Jejich konzumace po dobu šesti týdnů se prý vyrovná pobytu ve vysokohorském prostředí nebo u moře.

Tak nevím, jestli budu mít tu trpělivost, čistit tolik vajíčka každý den, ale kvůli těm pozitivům se možná i překonám. I když ty hory, přiznám se, mě lákají také.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..