Na česnek je času dost

Listopad je pro mnohé obdobím, kdy se sází česnek do země, abychom příští rok měli bohatou úrodu. No málokdo ví, proč se sází právě v listopadu. Zjišťuji to v rozhovorech s mnohými zahrádkáři, že si pamatují datum, ale už méně to, že se má česnek sázet do půdy, která už zamrzá. Přitom ten mráz je důležitý pro další správný a zdravý vývoj česneku a bohatou příští úrodu.

Tak jako jiné kulturní plodiny i česnek ohrožují někteří škůdci. Ale existuje několik nechemických preventivních opatření, která minimalizují škody a jedním z nich je i výsadba česneku těsné před mrazy. Ne před krátkodobými nočními mrazy na dvé či tři noci, ale před celodenním mrazem. Ten totiž likviduje larvy drátovce, které v teplé půdě dokáží česnek navrtat a poškodit, čím vytvářejí v teplém a vlhkém prostředí vstupní bránu pro další choroby, převážně bakteriální.

Současné v takovém nevhodném období může česnek předčasné vzejít, vyhnat vnať a následná suchá zima ho může oslabit. Příští rok bude slabá úroda.

Eliminovat půdní škůdce česneku můžeme i tím, že česnek sázíme každý rok na jiné místo. A také tím, že nevytvoříme jedno souvislé políčko, ale vysázíme ho na různé menší plochy. Tím rozložíme riziko. Potom nevadí, když na jednom záhonu je česnek napadený chorobou nebo škůdcem, když na dalších dvou místech je zdravý a pěkný.

Česnek můžeme vysadit i do porostu jahod. Obě rostliny jsou odpuzující právě pro škůdce té druhé rostliny a tím se vzájemně ochraňují i bez potřeby použití chemických postřiků. A vaše potraviny jsou tak o něco zdravější.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..