Nehubněte nárazově, měňte postupně jídelníček k lepšímu

Chcete zhubnout? Já jsem ve svém životě se svojí váhou bojovala už mockrát, a to jako mladá holka i dneska. Ani teď bych rozhodně netvrdila, že mám všechna úskalí diet perfektně zmáknutá. Přece jenom ale už o zdravém stravování něco vím a leccos jsem i vyzkoušela na vlastní kůži. Co tedy funguje a čeho se naopak vyvarovat?

Diety nemají smysl

Pochopitelně, že jsem si za svůj život taky vyzkoušela nějaké ty diety. Občas se objevila nějaká novinka, kterou jsme s ženskými v práci zkoušely. Nepatřila jsem a nepatřím ale mezi nějaké velké experimentátorky, byly u nás daleko větší. Postupně jsem ale dospěla k názoru, že nejvíc člověk dosáhne, když si na nové zdravé stravovací návyky zvyká postupně. Jednorázové diety vám sice mohou krátkodobě třeba pomoci a shodíte pár kilo, jenže většinou ta kila potom zase znova naberete, když se vrátíte zpátky k předchozímu způsobu stravování.

zelenina

Proč vás pronásleduje jojo efekt

I tohle jsem sama poznala v praxi. Poměrně často se pak stane, že vám přistanou dokonce i nějaká další kila navíc. Proč, co způsobuje ten zpropadený jojo efekt? Vaše tělo je zvyklé na nějaký stravovací režim. Když mu ho den ze dne změníte, najednou je v šoku. Sice nějakou dobu jede a něco shodíte, jenže tuhle změnu si velice dobře pamatuje. Když se vrátíte k normální stravě, bojí se, že podobné období znovu nastane, a tak si ukládá zásoby. To je přesně ten důvod, proč přiberete a proč je jojo efekt jedním z mála opravdu spolehlivých úkazů.

Snězte půl kila zeleniny

Jak jojo efektu předcházet? Jak už jsem psala, v podstatě jedinou cestou je nepraktikovat žádné nárazové diety nebo dokonce hladovění, a naopak se snažit postupně včleňovat do svého jídelníčku zdravé stravovací návyky. Jaké to jsou? Například jíst více zeleniny. Pokud jste dosud zeleninu moc nejedli, je na čase to změnit. Podle názoru odborníků bychom měli denně zkonzumovat půl kila zeleniny. Její obrovskou výhodou je, že má obrovské množství vitamínů, vlákniny a stopových prvků, a přitom naprosté minimum kalorií. Pokud se tedy zeleninou přecpete, nic moc se nestane.

Pozor, když půjdete do společnosti

Maximálně kvůli nadýmavosti některých druhů zeleniny budete trochu upouštět plyn, takže pozor, když půjdete do společnosti. Jak včlenit zeleninu do jídelníčku? Zkuste už od rána. Pokud snídáte třeba kousek chleba nebo pečivo se šunkou či sýrem, dopřejte si k tomu rajče, papriku, nebo třeba kousek okurky. V poledne si k hlavnímu jídlu přidejte mističku zeleninového salátu. Odpoledne si kousek zeleniny dejte k svačině. Večer pak můžete nahradit přílohu k masu také zeleninou. Dělejte to ale také postupně, ne všechno najednou, aby si tělo zvyklo. Jinak riskujete, že budete mít zpočátku problémy se zažíváním, než si nový způsob stravování takříkajíc sedne.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..