Jak rostou rajčata dolu hlavou?

Tak to jsme byli zvědaví i my a chtěli jsme to vyzkoušet. Reklama na internetu slibovala zajímavé výnosy i způsob pěstování. Tak jsme si objednali pomůcky na pěstování rajčat hlavou dolů, v zahradě jsme vytipovali tři místa, kde je budeme pomocí nich pěstovat a čekali jsme, kdy dorazí balíček. Sranda začala hned jeho příchodem. Ale nevzdali jsme to. Dodrželi jsme postup, zvolili vhodný materiál a důkladně jsme nejen zavlažovali, ale také sledovali a dokumentovali, jak se rajčatům pěstovaným tímto neobvyklým způsobem daří. Předkládám výsledky našeho letního výzkumu.

Zcela běžně objednáváme do naší zahrady rostliny a přípravky přes internet. Máme své oblíbené eshopy i přepravní služby. Při objednávání produkčního závěsného vaku byla jediná možnost dodání – na dobírku. Jenže namísto kurýra přišel lístek, že si máme dojít na poštu pro balík. Firma odesílá nejlevnějším způsobem, přestože si za přepravu dá zaplatit.

naplnění substrátem

Jednoduchý vak s výztuhami textilní páskou (jak dlouho asi vydrží ve vlhkém substrátu?) jsme naplnili zahradnickým substrátem, vložili sazenici keříčkových rajčat z našeho výsevu (stejné sazenice šli v květnu i do vyvýšených záhonů) a pověsili jsme ho na závitovou tyč opory pro kustovnici.

rajčata dolů hlavou

Vak má svrchu otvor pro zálivku, přebytečná voda vyteče po stonku dolů. Postupně začala rajčata na dně vaku růst, skutečně směrem dolů, ale po čase zvítězila genetika a listy i větvičky se začaly stáčet směrem nahoru. Ale pod tíhou plodů se větvičky začaly přetáčet a opět visely směrem dolů. Fotka ukazuje přetržené a přetočené pletiva rostliny.

rajčata dolů hlavou

K našemu zklamání na celé rostlině se objevilo a dozrálo jen několik plodů. Na sazenicích ze stejného výsevu na záhonech bylo několik kilo plodů.

rajčata na vyvýšeném záhonu

Tak, jak se rostlině nechce růst hlavou dolů, zřejmě ani kořenům se nechce růst vzhůru nohama. Nemít zahradu, možná by stálo za úvahu zavěsit tyto vaky na balkoně, byly by alespoň nějaké rajčata. Ve srovnání s rajčaty na záhoně je to ale v našem případě plýtvání sazenicemi, pěstováním na záhoně dosáhneme podstatně větší úrodu.

Při objednávání vaku pro pěstování zeleniny dolů hlavou jsme si řekli, že aspoň bude sranda. To je jediný výsledek tohoto pokusu.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..