Něco na zahřátí

Když se v zimních měsících vrátíme z krátké návštěvy v zahradě, bývá nám docela zima. Někdy se tam zajdeme jen podívat, protože při teplotách pod nulou se moc na zahradě nedá pracovat a v domě opravdu jen krátce. A někdy se při sluníčku zdržíme i tři či čtyři hodiny. A pak dobře padne ohřát se něčím, co pochází z naší úrody. Protože i když ovocné stromy letos nekvetly, bohatou úrodu jsme měli už první rok.

Už při první obhlídce pozemku před jeho koupí jsme si nemohli nevšimnout trnky a šipky na okraji pozemku. Rostly v dolní oplocené zahradě i při horní louce. Než jsme stihli podepsat smlouvu o prodeji, majitelé stihli v dolní zahradě všechny šipky jako plevel zlikvidovat. Naštěstí jich zůstalo dost na louce a také za zahradou.

A právě ze šípků jsme si vyrobili nápoj, který nám přijde vhod po návratu ze zimní zahrady nebo jako přípitek při slavnostních příležitostech. Vyrobili jsme si domácí šípkový likér.

šípkový likér

Obrané šipky jsou nejdříve umyté a očištěné od zbytků květů. Na jednu dávku používáme 600 gramů čistých šipek, dobře je narušit jejich kožovitý povrch. Někdo na to používá vidličku a napichuje je, u nás doma se osvědčil hliníkový protlačovač na česnek, který šipky mírně rozmačká. Takto připravené šipky nasypeme do čtyřlitrového skleněného poháru a doplníme 600 gramů medu nebo cukru. Vše zalijeme dvěma litry vodky. Pak už jen stačí nechat tuto směs louhovat tři týdny na teplém místě. Pohár zakrýváme potravinářskou fólií. Každý druhý den jsme obsah promíchaly.

likér ze šípek

Po třech týdnech slijeme a přecedíme přes plátno a sítko a naplníme do původních lahví. Náš šípkový likér chutná i návštěvám a užíváme ho jako lék v malém množství 😉 I tak jsme si na Nový rok připravili druhou várku a pravděpodobně ještě využijeme zásoby šipek na keřích a do jara ještě jednu dávku budeme mít.

Když se uzimeni vrátíme domů, zahřeje nás na těle i na duši produkt z naší vlastní zahrady.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..