Nechť je tvá matrace tvým lékem

Známý Herakleitův výrok se původně týkal stravy, neexistuje však důvod, proč jej nerozšířit o další aspekty života současného člověka. Naslouchání svému tělu a aktivní péči o něj dává stále více lidí přednost před pasivními návštěvami praktických lékařů a specialistů s očekáváním, že oni snad udělají nějaký zázrak, aniž by se člověk sám musel snažit. Kromě výběru přiměřeného množství kvalitních potravin zahrnuje zdravý životní styl pohyb a duševní hygienu. Ale co v noci? Ve spánku stráví mnozí třetinu svého života. Není nejvyšší čas začít zdravě spát?

Nutná pomůcka ve vyšším věku

Návodů na kvalitní spánek je jako máku. Doporučuje se v ložnici hodně větrat a nemít přetopeno, nejíst na na noc těžká jídla nebo raději vůbec nic, vyvarovat se alkoholu včetně oblíbeného šláftruňku, užívat uklidňující bylinkové čaje, a především se ničím nestresovat. Pokud se přesto budíte ráno rozlámaní a s náladou pod psa, může být na vině matrace, která si s vaším tělem prostě nerozumí.

Ve vztahu k matracím lze spatřovat jistou paralelu s mezilidskými vztahy. V mládí člověk ledacos překousne, snaží se vycházet s každým, ale postupem času, kdy už se v životě několikrát spálil, je opatrnější, kritičtější, nenechá si všechno líbit. Vztaženo na matrace – mladý člověk se vyspí kdekoli relativně dobře, když na to přijde, může spát i na zemi, ale starší organismus je náročnější, zvlášť když se na něm podepisuje sedavé zaměstnání, onemocnění pohybového aparátu (včetně osteoporózy nebo artritidy) nebo jakákoli jiná choroba, která nutí trávit na lůžku větší část dne.

Jak a kde zdravotní matrace pomáhají

Tyto matrace představují něco mezi paměťovou pěnou a latexovými matracemi. Při spánku na jedné i na druhé straně se řídí tvarem vašeho těla; jsou silnější, takže vašemu tělu poskytují obrovskou podporu. Zatímco spíte na normální matraci z paměťové pěny, vaše tělo se do ní během spánku pravděpodobně trochu “potopí” a zároveň zakřiví, což vede k větší bolesti.

U zdravotní ortopedické matrace však tvrdost povrchu zabrání propadnutí páteře a tím i bolesti. Ortopedické matrace se tedy vyznačují výraznou pevností, a proto lékaři obvykle navrhují svým pacientům, aby po operacích nebo při dlouhodobé hospitalizaci kvůli zlomeným kostem odpočívali na ortopedických matracích. Výhody zdravotních matrací lze shrnout do následujících bodů:

  • Zabraňují vzniku bolesti nebo od ní výrazně ulevují.
  • Jsou zárukou lepšího spánku, a to nejen proto, že vás už nic nebolí, ale také z toho důvodu, že zajišťují pevné stabilní držení těla během spánku, což snižuje možnost probuzení z nepohodlí.
  • Na manželských postelích eliminují “rolovací” efekt běžných matrací, s pevnou zdravotní matrací se nemůže stát, že se v noci obě strany manželského páru na sebe skulí. Takto se manželé pohodlně vyspí i na relativně malé zdravotní matraci 140×200.
  • Vaše páteř si na ně tak zvykne, že po brzké době pocítíte nepochopitelnou, zdánlivě bezpříčinnou úlevu, kdykoli ulehnete.
  • Vyšší pořizovací náklady jsou kompenzovány mimořádně dlouhou životností, takže se jejich pořízení nakonec vyplatí i z ekonomického hlediska.
  • Díky své pevnosti usnadňují vstávání, můžete se o ně opřít pevně oběma rukama a nepropadnete se dolů ani o milimetr.

Náplň práce je jasná

Zdravotní a ortopedické matrace jsou ergonomicky vyrobeny pro úlevu od bolesti. Kromě páteře mají v popisu práce také například lokty a kyčle. Přítomný houbovitý materiál jemně tlačí dovnitř vašeho těla. Zlepšuje tvarování těla, poskytuje pohodlí z tlakových bodů a samozřejmě narovnává páteř. Ideální je kombinovat je s ortopedickým polštářem, aby si na své přišly také krční obratle.

Poznáte na svém těle nekvalitní matraci, např. v hotelu nebo na návštěvě? Jak dlouho se vzpamatováváte po noci strávené na nevhodné matraci?

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..