Máte už svou zahradní lavičku?

V zimě je více času přemýšlet, co nového v zahradě v nové sezoně postavit, udělat, změnit. Například osadit novou lavičku k odpočinku nebo kochání se vlastní zahradou. Také vám chybí místo, kde si vypijete kávu nebo přečtete několik článků z nového zahrádkářského časopisu? Pak je nejvyšší čas rozhodnout se, jak by takové místo odpočinku mělo vypadat. A zda zahradní posezení koupíte, nebo se necháte inspirovat a postavíte si ho svépomocí.

Zajít do nějakého „bauMaxu“ je jednoduché, těžší je už vybrat si z nabízené produkce. Některé kusy vypadají velmi „levně“ jiné se zdají být nepraktické nebo pro někoho příliš nízké. Pokud najdete lavičku, která se vám zamlouvá, většinou ji dostanete zabalenou jako stavebnici v kartónové krabici a doma si ji musíte nejprve poskládat.

Takovou lavičku asi v obchodě nekoupíte

Kdo hledá pro svou zahradu netradiční prvek, bude si muset svou lavičku navrhnout sám. A také si ji vyrobit nebo své návrhy předestřít šikovnému truhláři. Výsledkem může být šikovné dvojkřeslo s polohovatelnou opěrkou a podnožkou.

Ze starého vozu nová lavice

Milovníky tradic osloví lavice do zahrady ze starého vozu. Či spíše starých kol. Mají zbytečně překážet v kůlně jako pozůstatek již nefunkčního statku nebo kýčovitě se ukazovat na stěně domu? Tak je lepší je přetvořit na stylovou zahradní lavici a užívat si odpočinek i udivené pohledy sousedů.

Rustikální lavice

Z jiného „soudku“ je selská lavice prakticky ze dvou ohoblovaných fošen. Při pohledu na ni si téměř každý chlap řekne „To zvládnu i sám!“ Stačí si jen změřit jiné lavice, abychom zjistili optimální výšku sedáku i opěradla, jeho úhel a nařezat desky. Na spojení použít vruty a nezapomenout na ochranný nátěr, aby lavička venku v zahradě dlouho vydržela.

To platí i pro paletový nábytek. Všechny hřebíky a vruty je třeba schovat, aby si člověk neublížil nebo nenatrhnul kalhoty, přebrousit a natřít. Potom lavice vydrží několik let i venku. Stačí se poohlédnout po městě, jak dlouho jsou lavice venku a kolik let už mají.

Různých druhů zahradních lavic je spousta. Když nenajdete v obchodech tu svou, zkuste si ji sestrojit sami podle inspirací na internetu. Výhoda je v tom, že si ji uděláte tak vysokou a tak širokou, jak se vám líbí a jak vám vyhovuje.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..