Co vše byste měla vědět dříve, než otěhotníte?

Problémy s otěhotněním má dnes poměrně hodně žen. Pomoci jim však může také změna životosprávy, vitamíny navíc či vhodná strava.

Pohyb a životospráva

Nedávno se zjistilo, že ženám pod velkým stresem může trvat až o 30 % déle počít miminko. Důvod, proč tomu tak je, sice není zcela jasný, ale je možné, že stres ovlivňuje hypofýzu, která má na starosti uvolňování vajíčka ve vaječníku. Na uchycení vajíčka, kvalitu spermií a zdraví plodu má vliv i celkový zdravotní stav a kondice budoucích rodičů. Partneři s aktivním životním stylem a dostatkem pohybu mají mnohem vyšší šanci na zplození potomka než partneři s výraznou nadváhou, u kterých tato šance naopak klesá.

Nastávajícím maminkám trpícím přímo obezitou hrozí také více těhotenských komplikací. Zdravá životospráva však není důležitá jen u žen, ale má vliv i na kvalitu spermií u mužů. Nejen ženy, ale i muži by měli dbát o zdravou životosprávu a svůj jídelníček obohatit o doplňky stravy s obsahem kyseliny listové, selenu, zinku a omega-3 nenasycených mastných kyselin.

Vitamíny na podporu otěhotnění

I ženy, které žijí zdravě a mají pestrý jídelníček, by ještě před početím miminka měly zvýšit příjem kyseliny listové (folátu) pro otěhotnění. Ta se v těle zpracovává na aktivní složku, která přispívá k růstu zárodečných tkání, podílí se na procesu dělení buněk, a tím podporuje početí i správný vývoj plodu. Lékaři doporučují denně 0,4 mg kyseliny listové ze stravy či doplňků stravy, ale u budoucích maminek se tato denní dávka zvyšuje až na 1 mg.

Vitamín Eznáme zejména z produktů péče o pleť a proti vráskám, protože dokáže regenerovat buňky. A právě díky této vlastnosti je účinný i při zvyšování plodnosti. Pro zdraví vaječníků je vitamín E dokonce nezbytný, neboť podporuje kvalitu vajíček.

O vitamínu D se říká, že programuje zdraví plodu na celý život, protože imunita se buduje už od početí. Jeho nedostatek může u těhotných žen způsobit nedostatek vápníku, pomalejší růst plodu i různé defekty.

Selen je zase nejdůležitějším minerálem při snaze otěhotnět. Má silné antioxidační schopnosti a podporuje funkci vaječníků.

Doporučuje se také vyšší příjem železa, vitamínu C, antioxidantů, zinku, jódu a omega-3 nenasycených mastných kyselin. Ty najdete také ve vitaminových doplňcích pro otěhotnění.

O jaké potraviny obohatit svůj jídelníček?

Nejvíce kyseliny listové se nachází v pšeničných klíčcích, fazolích, špenátu, růžičkové kapustě a další listové zelenině, v červené řepě, ořeších, avokádu a celozrnném pečivu. Na vitamín E jsou zase bohaté rostlinné oleje (olivový, slunečnicový, kokosový, řepkový, sezamový, sojový, olej z pšeničných klíčků) nebo také semínka a ořechy (mandle, lískové ořechy, arašídy). Vitamín E se nachází také v mangu, špenátu a rajčatech. Pro přirozenou tvorbu vitamínu D je v letních měsících důležitý pobyt na slunci. Z potravin mají nejvíce vitamínu D živočišné zdroje, ale i houby či kvasnice. Vitamín D můžeme tělu doplnit i prostřednictvím doplňků stravy z rostlinných zdrojů, konkrétně z lišejníku. Selen je obsažen ve vlašských ořeších, para ořeších, mořských řasách (stejně jako i vitamín D), sušeném česneku či zázvoru.

Důležitý je i dostatečný příjem tekutin. Ke každému jídlu se doporučuje vypít 1–2 sklenice nekalorického nápoje, například čaje nebo ředěné ovocné šťávy. Také byste měla sníst denně několik menších porcí ovoce a zeleniny. Naopak je potřeba výrazně omezit sladkosti, rychlé občerstvení a kofein.

Doplnit železo vám pomohou luštěniny, sušené ovoce, chléb a zelená zelenina.

Doplňky stravy pro budoucí maminky

Pokud se vám nedaří počít miminko do 1 roku od začátku snažení, mohl by být vaším problémem syndrom polycystických ovarií, tzv. PCOS. Jedná se o jeden z nejčastějších důvodů neplodnosti, který trápí asi 10 % žen. Nejdůležitější jsou v tomto směru tabletky pro otěhotnění s obsahem látek pro zdravé ženské orgány: Inositol (indukuje ovulaci a zvyšuje šanci na otěhotnění), koenzym Q10 (zvyšuje buněčnou energii) a drmek obecný (reguluje hormonální hladinu ženy).

Výživa po užívání antikoncepce

I dlouhodobé užívání antikoncepce může vést ke snížení hladiny důležitých folátů v těle. Ještě několik měsíců po vysazení pilulek jich může mít tělo nedostatek a je třeba je doplnit a užívat i po otěhotnění, aby měl plod dostatek živin. Na trhu s doplňky stravy najdete nabídku kyseliny listové (čili folátu) samostatně, nebo v nejrůznějších kombinacích s dalšími potřebnými vitamíny a složkami vyživujícími ženské orgány.

Kdy je ten správný čas v měsíci?

Žena je plodná pouze 1224 hodin jednou měsíčně, a to během ovulace – ve fázi uvolnění vyzrálého vajíčka. K ovulaci dochází většinou mezi 10. a 14. dnem menstruačního cyklu, pokud ho má žena pravidelný a trvá 28 dnů. Otěhotnět je však možné i při pohlavním styku 45 dnů před očekávaným dnem ovulace, resp. 1 den po ní (kdy jsou spermie již v těle).

Jak dlouho trvá otěhotnět?

Aktuálně bojuje s neplodností každý třetí pár na světě. Problémy s otěhotněním přicházejí zejména s přibývajícím věkem. Zatímco 20letá žena má při pravidelném pohlavním styku (2–3krát týdně) až 25% šanci na otěhotnění v jediném menstruačním cyklu, u 25–35leté ženy je to jen 16% šance a po 40. roku pouze 5% šance.

Průměrný věk prvorodiček se zvyšuje všude na světě. V Japonsku je to 19 let, v Rusku 21,5 roku, v Anglii přes 24 let, v Itálii dokonce téměř 31 let a v USA až 33,4 let. Ve vyšším věku stoupá i riziko spontánních potratů, vrozených vad plodu a komplikací během těhotenství a porodu.

Více informací naleznete na vegmart.cz.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..