Řekněte dost Vánočnímu stresu

Vánoce se nás valí ze všech stran. Vejdete do restaurace, k obědu tam hrají Vánoční písničky. Vejdete do obchodu, z každého rohu vykukuje SantaClaus a balíčky. Ještě i v lékárně se vám snaží prodat Vánoční dvojbalení nějakého preparátu za poloviční cenu v krabici s červenou mašlí. A známí se vás ptají, jestli už máte nakoupené vánoční dárky. Zatraceně, to jsou celé Vánoce jen o nakupování a utrácení peněz? Řekněte dost tomuto šílenství a užijte si opravdu klidné a veselé Vánoce.

My jsme si to řekli už před lety a nikdo z nás nelituje, ani my ani dnes už dospělé děti, které už dávno nevěřili na dárky od Ježíška, a spolu s dospělými prožívali každoroční stres z toho, jaký dárek komu koupit, aby se mu líbil, aby ho potěšil, aby byl užitečný a aby na něj měli dost peněz. A všichni spolu v jednom kolotoči jsme plánovali, kdo v kterém obchodě co nakoupí, kolik exotického ovoce už bude dost, kdy se bude péct spousta koláčů, komu zase připadne zdobit stromeček.

A pak se zrodil nápad. Bezdárkové Vánoce. Všichni jsme se dohodli, že nikdo, ale opravdu nikdo nikomu nebude kupovat dárek pod stromeček, ani žádnou symbolickou maličkost. Že si letos nedáme žádný dárek, skutečně žádný. Že se přestaneme honit v davech stejně postižených lidí. Pokud nám něco třeba, koupíme si to tehdy, když to budeme potřebovat. Nebudeme si zaplňovat police nepotřebnostmi, které byly koupeny, jen aby bylo splněno v kolonce „Dárky“. Že si ozdobíme stromeček, připravíme tři druhy koláčů, uvaříme zelňačku, pripravíme salát a filé, neboť ten kapr, ačkoli je tradiční, až tak velmi nikomu nechutná, nemluvě o malých kůstkách v něm.

A tak se i stalo. Po klidném Štědrém dni jsme si zasedli k vyzdobenému štědrovečernímu stolu, užili si rodinnou tradici s oplatkami, medem, česnekem, cibulí i ovocem a domácím chlebem, s chutí snědli bramborový salát s těstovinami a domácí majonézou, a po chutné večeři jsme si sedli v obýváku a povídali se, chvíli četli knihu, později podívali na televizi.

Jenže pozor! Je to návykové!

Celý týden před Vánocemi klid, celé Vánoce klid, po Vánocích stále klid. Jen ty nechápavé pohledy známých, kteří na obligátní otázku „Co jsi dostal/a pod stromeček“ dostali odpověď: „My jsme si udělali bezdárkové Vánoce“. Ten klid a čas pro sebe i jeden pro druhého, který jsme získali tím, že jsme se přestali honit za nesmysly jako pes za vlastním ocasem, ten je k nezaplacení. Takže jsme i druhý rok na otázku: „Bezdárkové?“ všichni jednohlasně odpověděli: „Bezdárkové!“

Nejsme přece na světě proto, abychom plnili přání a kasy obchodníků. O bezhlavém nakupování každému, jen aby nás nepomluvili, o tom přece nejsou žádné svátky, ani Vánoce ne. Je jedno, jestli jste křesťan nebo ateista nebo máte jiné duchovní zaměření. Jsem přesvědčen že spěch, stres a nervy z toho, co nám ještě chybí nejsou zakódovány v žádném vyznání.

Celé je to ve vašich rukou. Vy rozhodnete, zda se zapojíte do toho neustálého boje o vaše peníze, o neustálé zvyšování HDP, o stále větší a větší nákupy stále méně a méně potřebných věcí. Je to na vás, jestli dovolíte cizím lidem, aby rozhodovali o vašich emocích. Nebo se rozhodnete, že už tyto Vánoce strávíte se svými blízkými, rodinou i přáteli, v klidu. Bez dárků a bez stresu.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..