Levná kapustnica

zelí

Chtěli byste mít co nejbohatší Vánoce, ale vaše výplata je příliš malá? Nebo vlastně ani nevíte, zda ji vůbec dostanete? Pokud si nechcete vzít úvěr, zřejmě budete muset na něčem ušetřit. Jenže na čem! Na dárcích pro děti? Že ani náhodou? Tak na čem? Pouze pokud na jídle. A co tak na kapustnica?

V naší rodině si Vánoce bez zelňačky neumíme ani jen představit. Vařívala ji už moje babička, i moje máma. A samozřejmě ji vařím i já. Musí být pořádně hustá. Aby v ní vařečka stála. Základem je dobré kvašené zelí. Ale nesmí chybět kus domácí klobásy nebo uzeného masa. No a k tomu ještě nepostradatelné sušené hřiby. Bez nich by to celé nebylo ono. Vím, že někdo přidává ještě i sušené švestky. Jednou jsem to vyzkoušela i já, ale tato kombinace nám nějak zvlášť nechutnala. A tak jsem se vrátila k původní receptuře.

kyselá zelí  Jelikož jsou Vánoce už zanedlouho, zašla jsem před pár dny do obchodu koupit kysané zelí. Paní prodavačka je chválila. Prý je velmi dobrá. Někteří zákazníci, co ji ochutnali, se prý znovu vrátili po další balíček. Taková je výborná. No nebyla bych to já, abych si nepodívala složení. Ale nejprve zemi původu. A hádejte odkud to zelí bylo? Ano, tipujete správně. Z Polska. No co už. Povzdechla jsem si v duchu. Když nemáme na doma dost zelí, třeba ho dovést. Nejlépe z Polska. A možná bude levnější než to naše. Co na tom, že procestuje desítky kilometrů a aby cestou nezkyslo více, než je nutné, třeba ho zakonzervovat? Chemicky, samozřejmě!

Tentokrát jsem ceny neporovnávala. Zaujalo mě spíš složení. Kysané zelí by mělo obsahovat kromě zelí jen sůl a kmín. Možná ještě nějaké to koření. Aby však po vyjmutí ze sudu vydrželo na regále až do Vánoc a jistě i mnohem déle, výrobci si pomáhají konzervanty. Pomalu si tedy zvykáme na všelijaké citráty či chloridy. Co jsem však objevila ve složení tohoto kysaného zelí, mi tak trochu vyrazilo dech. Jako stabilizátor byl použit dusitan sodný! E 250. Tato zdraví škodlivá klobása přísada, nevhodná pro děti, se používá jako konzervační látka téměř ve všech uzeninách a masných výrobcích. Má za úkol působit proti bakteriím, zabraňuje rozkladu tuků a co je důležité, dodává uzeninám růžovou barvu a „uzenou chuť“.

A jsme u toho. Protože „uzenou přísadu“ najdete i v sáčku s kvašeným zelím, možná nebudete muset koupit ani klobásu ani maso a vaše kapustnica bude přesto výborně vonět i chutnat. Zda se z ní i najíte, to uvidíte, respektive pocítíte sami. No rozhodně za maso ušetříte. A dokonce ní můžete pohostit i vegetariány.

Původně jsem měla v plánu stavit se ještě v masně pro pořádný kus klobásy. maso Při čtení složení toho zelí jsem na chvíli zaváhala. Ale opravdu jen na chvíli. Vzápětí jsem milé zelí vrátila zpět do police v zelinářství a vybrala se po tu klobásu. Když už chci uzeninovou chuť, tak ať je k ní aspoň kousek masa!

A co dodat na závěr? Nezoufejte! Pokud nemáte doma své kvašené zelí, stále máte na výběr. Stačí se jen lépe rozhlédnout. Jsou výrobci, kteří dokáží vyrobit a dodat na trh kvašené zelí ochucené jen solí. Bez zbytečných zlepšovátek. A stejně si můžete vybrat, zda chcete jen chuť masa nebo i maso samotné.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..