Zdravé čtení

Po létě vyplněném prací na zahradě a po podzimu zasvěcenému sklizni je tady konečně zima a dlouhé zimní večery. Konečně máme čas si přečíst knížky, které jsme si koupili během roku a časopisy, na které jsme neměly čas. Na co si dát pozor, abychom si krácením dlouhé chvíle neničili zrak?

 

Zima venku je způsobena zdánlivým pohybem Slunce, které osvětluje více jižní polokouli a pro nás zůstává slunečního svitu méně. Způsobuje to nejen ochlazení, ale zejména kratší dny. Více času než jindy musíme v zimních měsících v domácnostech svítit. Na přípravu jídla, na úklid ale taky při čtení nebo ručních pracích.

Kdysi se v bytech používali centrální lustry, které osvětlovaly celou místnost. Nezřídka šest nebo i osm klasických žárovek mělo celkem velkou spotřebu. Snaha o úsporu energie i peněz za elektřinu vede jednak k používání úsporných LED žárovek, jednak k více lokálním světlům, které používáme podle potřeby.

Jak správně vybrat žárovku?

Staré vláknové žárovky svítili stejným světlem, kterému říkáme teplá bílá. Současné LED žárovky mohou mít různou barvu světla od teplé bíle pro náladové osvětlení až po studenou bílou, vhodnou pro čtení nebo práci, třeba háčkování nebo vyšívání. A taky fotografování. Takže si podle informací na obalu žárovky vyberte podle toho, kam ji chcete instalovat.

Správné osvětlení domácnosti

Dalším kritériem pro žárovky na 230V je průměr jejich patice. Pro objímky se u nás používají dva druhy závitu. Velký E27 a malý E14, číslo udává průměr v milimetrech. Závit E27 se používá na lustrech a nástěnných svítidlech, E14 je nejčastější v stolních a nočních lampách. Před nákupem žárovek se ale raději přesvědčte. Další druhy patic jsou běžné pro svítidla na nízké napětí 12 nebo 24 V. Konkrétní typ najdete v dokumentaci pro osvětlovací těleso.

Když si chcete po večerech doma číst nebo věnovat se svému hobby, správná barva a intenzita světla je důležitá nejen pro vaši pohodu, ale i zdravé oči. Potom vás čtení bude bavit, nebude vás bolet hlava a určitě se dozvíte něco zajímavého pro další zahradnickou sezónu.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..