Incarvillea – na slunce či do stínu?

Máte rádi novinky? I ty z říše rostlin? Jednu takovou jsem objevila nedávno. Nabízeli ji v jednom internetovém obchodě. Měla nádherné růžové květy. Žádné zvláštní nároky na pěstování. V popisu však stálo, že má ráda slunce. Jenže těch popisů je na internetu více. A v jednom videu dokonce tvrdí, že patří vysloveně do stínu. Tak teď: „Babo raď!“ Kdo se v tom má vyznat.

Rostlinka, o níž píšu se jmenuje Incarvillea. Má nad zemí růžici zubatých listů, podobných kapradin. Ze středu vyrůstají holé květní stonky, na vrcholcích kterých jsou nádherné zvonkovité květy cyklámenově-růžové barvy. Pod zemí je ztlustlý kořen připomínající hlízu řepy. Jen je o trochu štíhlejší.

 Incarvillea kořen
Incarvillea kořen

Jak se sází Incarvillea

Kořen je tedy podlouhlá hlíza. Už při koupi jsem si všimla, že pučí pouze na jedné straně. Myslela jsem si tedy, že ji zasadím svisle. Pučící stranou směrem nahoru. Logické ne? No a samozřejmě na slunné místo. Když ho má tak ráda. No abych si ověřila, jestli dělám dobře, zkusila jsem ještě na internetu vyhledat nějaké podrobnosti. A světe div se.

Všechny dostupné stránky v češtině radí Incarvilleu vysadit na slunce. No, bohužel, ani jedna nepopisuje, jakým způsobem hlízu při sázení umístit. Zda vodorovně nebo svisle.

Až jsem objevila jedno video. Bylo sice v angličtině, ale vyrozuměla jsem minimálně to, že hlíza se sází do vodorovné polohy. Asi tak 7 až 8 centimetrů pod úroveň půdy. Co mě však překvapilo, bylo doporučované stanoviště. Prý je to trvalka, která dokáže zkrášlit vaši stinnou zahradu.

Tak to jsem paf! Co tedy dělat? Kam ji mám vlastně vysadit?

Z každého rohu trochu

záhadná kráska Abych „vyhověla“ všem, česky i anglicky mluvícím, rozhodla jsem se pro kompromis. Jelikož v sáčku byly tři hlízy, každé jsem vybrala jiné místo. Jedna šla do stínu, druhá do polostínu a třetí na slunce. Uvidíme, které se bude dařit nejlépe. Do země jsem je ale uložila na ležato. Všechny.

V popisu ještě psali, že je mrazuvzdorná. Pokud je prý na jaře dlouho chladno, vyraší ze země někdy i koncem dubna. No to doufám! Protože je to už asi měsíc, co jsem hlízy vysadila a nic. I ta místa občas poliju, no nevidím žádný pohyb. Tak nevím. Zbývá mi jen čekat a věřit, že alespoň na jednom místě se vytoužených květů dočkám.

P.S. Pokud máte někdo zkušenosti s touto, pro mě exotickou rostlinou, dejte vědět. Budu se těšit.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..