Meloun: Ideální zeleninové osvěžení v horkém létě

Jak se v horkých letních dnech chutně a dobře osvěžit? Ideálním odlehčením jídelníčku, které vám dodá dostatek vody, živin i vitamínů, je meloun. Pokud nemáte chuť nic jíst, zaměřte se právě na melouny.
 
 
 
 

Co dělat, když dovnitř nevidíte?

První otázkou je nákup melounu. Jak ho koupit, když do něj nevidíte? K odhadu jeho zralosti se používají různé způsoby. U vodních melounů je to obvykle poklepání na slupku. Ozve-li se dutý zvuk, je plod přesně zralý ke konzumaci. Pokud si nejste jisti, kupte si již rozříznutý kus. V tom případě ale musíte meloun sníst ještě v den nákupu nebo nejpozději další den, jinak zkvasí a bude na vyhození. V případě cukrových melounů vám u zralosti pomůže sladká vůně linoucí se kolem. Nikdy ale nekupujte zvadlé a měkké plody, jsou na hranici zkázy.

Přínos zeleného plodu pro naše zdraví

  • Meloun obsahuje velké množství vitamínu C, který pomáhá zlepšovat imunitu a má celkově příznivý vliv na naše zdraví.
  • V plodu najdeme i vitamíny ze skupiny B, a to především B6 pyridoxin, který pomáhá s tvorbou bílkovin v lidském těle. Dále vitamín B3 niacin určený k okysličování organismu.
  • Nachází se zde kyselina listová. Podstatně ovlivňuje krvetvorbu, pomáhá udržovat zdravé vlasy, pokožku a nehty. Pomáhá ženám, které chtějí otěhotnět, protože ovlivňuje plodnost. Zároveň zajišťuje budoucím maminkám správný vývoj plodu v děloze.
  • Vyznačuje se i množstvím karotenů, antioxidantů, pomáhajících odbourávat toxické látky z těla. Karoten se přeměňuje na vitamín A, který pomáhá udržovat dobrý zrak, funguje i jako bojovník proti rakovině.
  • Funguje i jako ohromný zdroj minerálů, například železa, vápníku, hořčíku, manganu, zinku, jódu a draslíku. Tyto látky jsou důležité pro správnou funkci mozku a nervů, krvetvorbu, složení kostí a zubů i plodnost.
  • Obsahuje hodně vlákniny, která pomáhá čistit trávicí trakt.

Mýty o melounu:

1. Meloun je ovoce. Pozor, meloun je zelenina! Řadíme ji do čeledi tykvovitých, kde najdeme i naši starou dobrou známou okurku nebo také cuketu.

kusmelonu

2. Má moc cukru, proto není vhodnou potravinou, chcete-li si udržet štíhlou linii. Nesmysl. Meloun až z 90 % tvoří voda. Tolik diskutovaný cukr je jenom 3-12 % z celkové váhy plodu. Když zvolíte vodní meloun, najdete v něm cukru málo. Na horních hranicích uvedených hodnot cukru se pohybují výhradně melouny cukrové. Proto obsah cukru vaší hmotnosti rozhodně nemůže nijak uškodit. Z hlediska energetické vydatnosti plodů se melouny pohybují v hodnotách cca 19–35 kcal na 100 gramů své váhy. Energetická bilance je tedy velice příznivá. Navíc meloun dokáže díky nemalému obsahu vlákniny zasytit tělo i na delší dobu. Proto je rozhodně výbornou součástí diet a zdravého stravování.

3. U nás se meloun nedá vypěstovat, je tu moc zima. Omyl. Dá se pěstovat i u nás. Vodní melouny mají domov v Africe, cukrové v teplých částech Asie. Odtud se ale přestěhovaly i na jih Evropy a nic jim nebrání, aby zde vesele rostly. A začíná se jim dařit i u nás. Ve skleníku nebo pařeništi je vypěstujete bez potíží a v případě tak horkého léta, jaké je letos, to klidně zvládnete i venku na záhoně.

Jaká úskalí má konzumace?

Existuje jediná zrada. Pokud to s pojídáním melounu opravdu přeženete a sníte velkou porci najednou (třeba celou polovinu plodu), je možné, že na vlastní kůži pocítíte promíjivé účinky této zeleniny. Proto je vhodnější si meloun rozdělit na více porcí, které sníte postupně během dne. Také je dobré meloun konzumovat v kombinaci s jinou tuhou stravou. Dopřejte si ho třeba jako odpolední svačinu mezi hlavními jídly.

Vynikající výživná svačina

Kuchyňské použití melounu je netušeně rozmanité. Když dužinu pokrájíte na kostky a necháte vychladit v ledničce, dokonale vás osvěží. Stejně dobře se dá pár kostek vhodit do skleněného džbánku a zalít vlažnou neperlivou vodou. Máte osvěžující melounovou limonádu, kterou ozdobte třeba lístkem máty. Můžete ale dužinu také rozmixovat buď samostatně, nebo s mlékem. Mléčným melounovým nápojem doplníte tělu i bílkoviny a v horkém dni tak získáte výbornou výživnou svačinu. Pokud byste přidali k melounu i proteinový prášek, vyrobíte proteinový koktejl sloužící i jako náhrada jídla. Ideální zdravá večeře pro den, kdy teplota stoupla ke 40 °C. Meloun se hodí jako součást salátů, a to ovocných i zeleninových, do nichž se dá přidat i sýr či ořechy. Sladší cukrové odrůdy melouny se přidávají do jogurtu či tvarohu. Italové a Francouzi nedají dopustit na předkrm z medového melounu a parmské šunky. Takže: Melounu zdar!

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..