Máte zlobivé dítě? Podívejte se, co mu dáváte na talíři

Děti se nerodí zlé a dobré. Děti jsou takové jaké je dělají jejich rodiče. Jsou odrazem rodičů, ať už jejich chování, zvyků a zlozvyků či stravování. Pokud jíte k snídani klobásu s hořčicí, nemůžete očekávat, že vaše dítě bude zrána toužit po jablku a ovesných vločkách. Vidí to, co dělá jeho máma či táta a chce to dělat také. Jsou to jeho první idoly, lidé, které má denně na očích a nebude dělat to, co nedělají oni. Pokud pijete denně litr koly, nečekejte, že dítě bude s radostí pít „obyčejnou“ vodu nebo neslazený čaj. Ano, chcete, aby bylo vaše dítě zdravé a poslušné, aby se řídilo vašimi příkazy, aby si uklidilo hračky, když mu řeknete, aby šlo spát, když mu řeknete, aby jedlo to, co mu řeknete. Ale je to tak jednoduché? Není.

Příliš tlusté na lezení – Too Fat to Toddle

Dnes jsem se opět dostala k zajímavému videu ze série BBC Dokumentů na Youtube. Je to dokument o experimentu, který vedl odborník na dětskou obezitu Paul Gately ve Velké Británii v roce 2008. Do tohoto experimentu se zapojily čtyři rodiny, které měly obézní děti mladší 6 let. Gately se nejprve na jeden den stal součástí jejich rodiny, zkoumal jejich každodenní rutinu, na jejímž základě zjistil mnohé faktory, které jasně ukazovaly příčiny obezity u těchto dětí. Samozřejmě, rodiče (častokrát stejně obézní jako jejich děti) urputně přemýšleli nad tím, proč jsou jejich děti zlobivé, obézní, proč nemají dostatek energie a jejich chování je agresivní. Jak už to však bývá, nehledali příčinu sami v sobě a v tom, co svým dětem „tlačí“ do těla, ale hledali výmluvy jako „pomalý metabolismus“ či „vrozený charakter“.

Děti nejsou dospělí jedinci

Děti jsou prostě děti. Stejně jako dětem nenabídnete po obědě kávu a nedáte jim šampaňské jako přípitek, nemůžete je považovat za rovnocenné ani při příjmu potravin. Porce, která je pro dospělého člověka nebo i pro 14 -letého teenagera, nesmí být stejná jako pro 6 leté dítě. Skladba jídelníčku může být podobná, jelikož zeleninu, ovoce, bílkoviny, cukry a pod. potřebují všechny věkové kategorie, ovšem poměr těchto složek a následně jejich množství na talíři je důležitým faktorem ovlivňujícím nejen energii vašeho dítěte, nebo jeho váhu, ale i jeho chování.

V poslední době se velmi často řeší problém tzv. hyperaktivních děti. Laicky řečeno děti, které jsou neposedné, zlobivé, případně mají výrazné projevy agrese a jiných negativních charakterových rysů. Rodiče si často řeknou, že z toho děti vyrostou, že to je jen nějaká „fáze“, kterou musí překonat a vše bude v pořádku. Ale to má od pravdy velmi daleko. Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik sladkostí Vaše dítě sní během dne? Cukr. Ano, přesně to je ten „tichý zabiják“, o kterém se dočtete v článcích o hubnutí a zdravém životním stylu. Ale je to také složka stravy, která v současné moderní době převládá v jídelníčku dětí a vůbec do něj nepatří v takové míře, v jaké se v něm nachází. Cukr se totiž v těle nejen že přeměňuje na tukové zásoby, ale také zapříčiňuje tu pověstnou „neposlušnost“, se kterou si rodiče u svých dětí mnohdy nevědí rady.

Jaké je řešení hyperaktivity ?

Neřeknu, že je jednoduché. Nic, co za to stojí, není jednoduché, ale právě proto za to stojí. Pokud Vaše dítě odmalička krmíte sladkými cereáliemi, jídlem z rychlého občerstvení, slazenými nápoji a ovoce se zeleninou patří do řady „nepodstatných“ záležitostí, nemůžete očekávat, že změna, kterou chcete provést bude rychlá a jednoduchá. Je to postupný proces změny životního stylu – a to nejen Vašeho dítěte, ale v první řadě Vašeho vlastního. Pokud vy nezměníte stravování, nezmění ho ani Vaše dítě. Pokud vy sami nezačnete být aktivní, nezačnete se věnovat sportovním aktivitám, procházkám v přírodě a na čerstvém vzduchu, ani Vaše děti nebudou mít zájem vyjít do zahrady a hrát si s míčem. Raději si sednou k tatínkovi a mamince na gauč a vezmou si přehršel bramborových lupínků. Neboť co dělá máma, to musí být určitě správně.

Zdroj : Too Fat To Toddle – BBC Documentary

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..