Nezapomeňte se postarat o zelené rostliny ve svém bytě

Udělat si ve svém bytě koutek, který by byl oázou zeleně a pomohl vám se uvolnit po celodenním pracovním vypětí, je snem asi každého z vás. Přitom nejde o nic složitého. Musíte se ovšem o pokojové rostliny správně starat, což obnáší i pravidelné a kvalitní hnojení. Pokud dokážete rostlinám věnovat péči, vrátí se vám to. Velmi to přispěje k vašemu zdravému životnímu styku. Kousek přírody totiž těm z nás, kteří žijí ve městě, velice chybí.
 

Pravidelná a všestranná péče se vyplácí

Obrovským přínosem zelených pokojových rostlin je, že fungují jako čističky vzduchu. Ve dne pohlcují oxid uhličitý a mění ho na kyslík. V noci naopak dýchají, to znamená, že kyslík přijímají a naopak vypouštějí oxid uhličitý. Proto není vhodné dávat si zelené pokojové rostliny do ložnice. V místnosti může rostlina různým způsobem trpět. Prach usazující se na listech jí znemožňuje dýchání, proto je nezbytné listy rostlin pravidelně otírat. Suchý vzduch v místnosti rostlinám také neprospívá, bere jim vláhu. Proto jejich listy pravidelně roste. Nezbytná je pravidelná a přiměřená zálivka. K čemu by ale bylo pravidelné otírání a rosení listů i zalévání, kdyby rostlina nebyla správně a pravidelně hnojena? Půda v květináči se brzy vyčerpá, a proto je hnojení důležitou podmínkou, aby rostlina vůbec přežila. Pohled do zeleně vás bude dobíjet energií.

kvet

Výživu nikdy nepodceňujte

Nebudete-li pravidelně hnojit, může se vám stát, že z krásně zelené rostliny, kterou jste si z květinářství přinesli domů, se během pár týdnů stane torzo, kterému žloutnou, hnědnou a opadávají listy. Rostlina chřadne, až uhyne úplně. Problémy mohou mít řadu příčin od nedostatku či nadbytku vody, vlivu pokojové teploty a dostatku či nedostatku světla až po špatnou výživu. Chcete-li aby rostliny měly pěkné, silné zelené listy, které nebudou předčasně uvadat, musíte jim dopřát dostatek živin. V době vegetačního růstu, tedy na jaře a v létě hnojte minimálně jednou týdně, v zimě v době klidu potom stačí jednou měsíčně. Nové a čerstvě přesazené rostliny ovšem nějaký čas nehnojte. Zároveň vždy připravujte pouze tolik hnojiva, kolik udává návod k jeho použití. Přebytek hnojiva má totiž také na rostlinu zhoubný vliv, podobně jako jeho nedostatek.

Nejlepší volbou jsou přírodní přípravky

Ideálním hnojivem zelených pokojových rostlin jsou samozřejmě přírodní přípravky. Dávají vám záruku, že do půdy, v níž rostliny pěstujete, a do rostlin samotných nebude pronikat žádná průmyslově vyráběná chemie. Díky přírodním prostředkům probíhá pěstování v souladu s ochranou životního prostředí i vašeho zdraví. Přírodní hnojiva podporují růst a vitalitu rostlin přirozeným způsobem bez jakýchkoli vnějších zásahů. Rostliny hnojené přípravky vyrobenými na přírodním základu mají navíc mnohem vyšší obranyschopnost a odolnost vůči stresu. Překvapuje vás, že i rostlina může trpět stresem? Ano. Kvalitní přírodní hnojiva také podporují lesk listů. Takto hnojené rostliny provoní váš obytný prostor. Stanou se vašimi příjemnými společníky.

kvetina

Mořské řasy zvyšují obsah chlorofylu

Vyberte si proto po poradě s odborníky vhodné hnojivo pro vaše pokojové rostliny. Ideálně ve větší, cca 500 ml lahvi. Obrovskou výhodou hnojících přípravku je, že mohou obsahovat i určité množství huminových látek a mořských řas. Právě tyto dvě složky vašim rostlinám budou významně pomáhat. Zvyšují celkový obsah chlorofylu. Vaše rostliny se díky nim budou moci po celý rok pyšnit stále zelenými listy. Obvykle se hnojiva dodávají ve formě koncentrátů, tedy kapalin, které si před použitím musíte naředit v předepsaném poměru na zálivku. Hnojit je možné také postřikem na listy pomocí rozprašovače. Zkrátka věnujte svým rostlinám náležitou péči, pomohou vám při relaxaci, odpočinku, odbourají stres a to je v dnešní době velice důležité.

Jeden komentář u “Nezapomeňte se postarat o zelené rostliny ve svém bytě

  1. Firefox 62.0 Firefox 62.0 Windows 8.1 x64 Edition Windows 8.1 x64 Edition
    Mozilla/5.0 (Windows NT 6.3; Win64; x64; rv:62.0) Gecko/20100101 Firefox/62.0

    Poměrně dost cestuji a pracuji ze zahraničí, takže jsem řešil, jak z toho ven, protože mám zelené rostliny v bytě moc rád nechtěl jsem se jich vzdát. Nakonec jsem některé zasadil do samozavlažovacích květináčů- docela jsem koukal, jaké hezké kousky se dají sehnat, když člověk trochu hledá. Doplnil jsem je o umělé rostliny v květináči, v případě takových, které ani v samozavlažovacím květináči neprospívaly a můžu říct, že jsem s výsledkem nadmíru spokojený. Jen je třeba vybírat takové umělé rostliny, které jsou opravdu kvalitní a působí jako živé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..