V malé zahrádce vyvýšený záhon, na farmě německá kopa

V souvislosti s efektivním pěstováním zeleniny se často zmiňují vyvýšené záhony. Pro mnohé zahrádkáře jsou to jen estetické doplňky, ale v principu jsou to velmi účinné formy produkce potravin. Ale také jsou náročné na vstupní investice, pokud je chcete využívat ve velkém. Věděli jste, že vyvýšené záhony se vyvinuly z méně náročné podoby takzvaných německých kup?

 

Jakékoliv změně ve způsobu pěstování se většina zahrádkářů brání až do doby, dokud jim zdraví a bolavá záda nenaordinuje změnu. Je to škoda, protože výhody pěstování zeleniny tímto způsobem můžete využívat mnohem déle.

Podle toho, kolik sil, času a prostředků máte k dispozici si můžete práci a pobyt v zahradě usnadnit buď malým nebo i pořádně velkým vyvýšeným záhonem. Jejich společným znakem je pevná obruba, rám z různých materiálů, který mu dává tvar a drží objem zeminy.

Papriky a rajčata na vyvýšeném záhonu rostou samy

Oblíbeným materiálem je dřevo, vnitřek záhonu je vhodné izolovat nopovou fólií, záhon tak déle vydrží. Životnost takového záhonu je podle použitého dřeva sedm až dvacet let.

Mnohem delší životnost mají vyvýšené záhony z betonu nebo kamene, oblíbené cihly mohou časem podlehnout mrazu, protože cihla je schopna nasát vodu. Často se takové záhony budují na pevném nepropustném podkladu, což je velká chyba. Vyvýšený záhon by měl mít kontakt s půdou. Kořeny mnohých rostlin mohou mít délku větší než dva metry, zbytečně bychom se připravovali o zdravou a bohatou úrodu a rostliny o vláhu.

Častokrát jsou vyvýšené záhony jen módní ozdobou moderních zahrad. Je to škoda nevyužít jejich potenciál a mít je jen jako drahou okrasu.

Jednodušší alternativou, jak jsme již zmínili, jsou německé kopy. Mají stejnou skladbu vrstev, mají stejný účinek na pěstování zeleniny, ale jsou jednodušší na vybudování, bohužel i méně efektní. Na druhou stranu jejich rychlé vybudování je předurčuje na větší pozemky a můžeme je vybudovat i několik desítek metrů dlouhé.

Ale můžete si je udělat i malé, které výborně využijí volné místo na pozemku.

Základním principem německé kopy i vyvýšeného záhonu je využití různých druhů rostlinných materiálů k postupnému rozkladu a uvolňování jednak živin a jednak tepla do celkového objemu substrátu, což má za následek lepší růst zeleniny, než na běžném plochém záhoně. Ideální je zapustit takový záhon do půdy a získaný materiál zabudovat v různých vrstvách vyvýšeného záhonu.

Skladba vyvýšeného záhonu

V podstatě se dá říci, že do vyvýšeného záhonu / německé kopy můžete uklidit všechen bordel z pozemku. Pravda, pokud si pod tím nepředstavujete kusy betonu, staré hrnce či plastové láhve 😉 Neboť i takové jsme už viděli…

německá kopa

Ale pokud máte pozemek fakt velký a fakt zarostlý náletovými dřevinami, tak namísto spálení toho, co jste zpílili, to vše zabudujte do dlouhého záhonu a využijte na pěstování zeleniny v kvalitním a stále přihnojování substrátu.

Kromě složení je klíčová i orientace záhonů. Správné je ve směru sever-jih. Od rána se slunce opírá do jednoho boku, v poledne v létě praží na malou plochu a podvečer je opět do soumraku ohříván druhý bok. Získáte tak nejméně jeden měsíc navíc v sezóně pěstování zeleniny. Pokud záhon nepřekročí šířku půldruhého metru, tak z obou stran dosáhnete za střed záhonu a nemusíte do něj stoupat. Tím neutlačíte žížalami zkypřenou půdu. A když je vrch zamulčovaný slámou či senem, tak je nejen přihnojování, ale také chráněn před vypařováním vody (kterou uvnitř zadržují tlející dřevěné kmeny), ale i před světlem, takže neklíčí plevele.

Výsledkem je snazší pěstování, nebolí vás záda, protože se nemusíte tolik ohýbat a pěstujete snadněji a dopěstujete ve stejnou dobu více. Navíc ušetříte i vodu, což je stále výraznější problém.

Tvar, velikost a materiál na tento druh záhonu si můžete zvolit podle svých možností, naše články vám mohou být inspirací na jejich budování a příspěvkem k vaší potravinové bezpečnosti.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..