Letní dovolená. Pro vás radost, no pro vaše rostliny pořádný stres

I vy se od časného jara staráte o rostlinky v zahradě či na balkóně? Spotřebujete litry vody a hnojiva, jen abyste jim ulahodili? Věřím, že se vám za vaši péči už stihli i odměnit. Ať už krásnými květy nebo bohatou úrodou. No vaše letní dovolená může pro ně znamenat hotovou pohromu. Abyste se vyhnuli uvadnutí, či dokonce úplnému uschnutí rostlin, myslete na to už v předstihu a vyberte jim správnou „au pairku“.

Že na co au pairka? No přece na pořádnou péči. Vždyť pokud budete na dovolené i jen týden, v letních vedrech jako jsou nyní, nemají vaše rostliny bez vody téměř žádnou šanci na přežití. Pouze pokud byste je přeložili z balkonu do bytu, zatáhli žaluzie, dobře zavřeli okna a pořádně je zalily. Tehdy je velká pravděpodobnost, že to rostliny zvládnou.

rajčata v mé zahradě
rajčata těžce zkoušené suchem

Horší je to však s rostlinami v zahradě. Ale i zde by se našlo řešení. Pokud máte stíněné místo pod stromy či košatými keři, možná i pod rozrostlými pivoňkami jako já, můžete rostliny v květináčích přemístit tam. Je velká šance, že bez újmy přežijí. No asi ne déle než ten zmiňovaný týden.

A napadlo mi ještě jedno řešení. Chránit rostliny před horkým sluncem bílou netkanou textilií. Přece jen by udělala jaký-takový stín a voda by se tak rychle nevypařovala.

Zajímavé řešení, že? Škoda jen, že jsem ho nevyužila i já během minulé dovolené. Nebyla bych přišla o několik květů a nebylo by mi smutno. No ale co už. I to se stává. Příště už budu vědět, že svěřit péči o zahradu člověku, který k ní nemá žádný vztah, se nevyplatí. A to ani tehdy, když by byl váš nejbližší příbuzný.

moje růžová Astilbe
Astilbe po mé týdenní dovolené

Nemohu ale nezmínit, že o květiny na mém balkoně bylo postaráno přímo ukázkově. Ačkoliv moje dcera také nemá extra vztah k mým rostlinám, aby na ně nezapomněla, na psací stůl ve svém pokoji si napsala velkými písmeny: „Polij květiny!!“. A co napsala, to také dodržela.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..