Lák na okurky bez éček, zato se sacharínem

Veselý koumák a lidový zabávač, Láďa Hruška (je to skutečné jméno nebo jenom pseudonym?) v televizi i ve svém magazínu přináší nejeden recept do kuchyně i do domácí dílny. Občas se jedná o prkotiny, občas jsou to jen veselé pikošky, ale občas sekne takovou blbost, že je na pováženou, že s tím leze do televize. Jako nedávno s tím lákem bez éček.


Éčka jsou strašákem mnoha lidí. Jsou tak označovány přídavky do potravin, které mění jejich chuť, barvu, konzistenci nebo trvanlivost. Ve všeobecnosti jsou považovány za látky nebezpečné a proto se jim mnoho lidí vyhýbá. Co si je schopen ale uvědomit málokdo je fakt, že označení „éčka“ dostaly tyto ingredience podle toho, že jsou zařazeny do seznamu povolených látek, přidávaných výrobci do jídla, které kupujeme v obchodech a podle stupně vhodnosti, nevhodnosti či nebezpečnosti je jim přiřazeno i číslo. A tak všechno, co se v potravině jako základní surovině nenachází a je do jídla přidáno, nese označení EXX (E a číslo). Tedy i takový vitamín C.

Takže ne každé éčko je nutně jedovaté, nepřípustné, nevhodné, škodlivé nebo jinak špatné. A to mne jako autora mnoha článků na tomto webu nemůže nikdo podezřívat, že snad nadržuji průmyslovým výrobcům potravin nebo že přímo propaguji potraviny, které škodí lidem. Spíše naopak. Sám ve svém životě cíleně nekupuji potraviny, které obsahují syntetická barviva, dochucovadla anebo náhražky základní suroviny. Ale co je moc, toho je příliš.

nakladaneokurky

Pojďme tedy k tomu láku, anžto rodinnému stříbru na talíři. Do programu Ládi Hrušky recept přihlásila jistá paní a Vychytávky ji navštívili a odvysílali. Do 4 litrů láku šel ocet a voda, trochu cukru a 60 tablet sacharínu. Cože? Sacharínu! Umělého sladidla. Proboha, proč? Když je tam cukr, proč ještě sladidlo, umělé, pro diabetiky???? Pro zdravého člověka je umělé sladidlo ještě větší svinstvo, než pro diabetiky cukr. No dobře, paní a její rodina mají rádi sladké, ať si ho jí. Třeba s aspartamem, to je jejich věc.

Proč ale Láďa Hruška těsně před receptem vykládá v televizi, že nebudeme kupovat nijaký lák v sáčku v obchodech, protože jsou v nich éčka, ale uvaříme si lák doma. Se Sacharínem! Protože umělé sladidlo je éčko, a v číselné řade zákonné evidence pěkně vysoko!

A to ještě ta paní vykládala, že prý recept má od někoho kdysi dávno z okurkárny ze Znojma! No možná v továrně přidávali do láku umělá sladidla, a není se jim co divit, je to levnější než cukr, i proto se dnes do potravin dává fruktózový sirup, i když nemá nic společného s ovocem a fruktózou, ovocným cukrem, krom názvu. To ale neznamená, že budu takovým prevítem otravovat své blízké doma!

Protože jestli je něco horšího, než přidávat jedy do potravin v továrně, pak je to přidávání jedů do potravin při jejich domácí výrobě.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..