Jaké bude počasí?

Tuto otázku si my lidé klademe velmi často. Nejen večer, když si připravujeme oblečení na ráno, nejen, když vyrazíme odpoledne na nákup a zvažujeme, co si dnes obléci nebo obout. Tuto otázku jsem si kladl i já, když jsem plánoval místo a termín naší letošní dovolené. Přece jen bych nerad celou dovolenou strávil v malém penzionu a koukal přes déšť z okna, když mnohem raději se proháním na horském kole sluncem zalitou přírodou

Ten, kdo se věnuje halovému sportu, ten se o počasí zajímat nemusí. Ale my přírody milovní lidé se o předpověď počasí zajímáme často. Přece jen vyjížďka na kole nebo i krátká procházka lesem je daleko příjemnější za slunného dne, než za studeného deště. A pokud nás ven nenutí jít práce za každého počasí, je dobré vědět, kdy se na výlet vydat a kdy raději zůstat doma.

Takže když jsem plánoval letošní dovolenou, z pracovního hlediska se mi zdál jako nejlepší termín měsíc srpen, tedy koncem prázdnin. Proto jsme taky začal hledat články o plánované lokalitě a zajímala mě zejména dlouhodobá předpověď počasí na srpen 2014. Musím říct, že za ta léta, co jezdíme na dovolenou po krajích Českých, jen jednou nám kola na střešním nosiči auta zmokla cestou na dovolenou a jinak jsme ty dva týdny vždy strávili v příjemném prostředí jen s občasným deštěm.

A i když občas zaprší nebo se chystá změna větru, vždy to jde celkem snadno předvídat. Jednak mě den před deštěm začnou bolet záda, ale taky jsem se naučil pozorovat zvířata a ptáky a podle jejich chování určit, kdy déšť skončí anebo vítr výrazně zesílí.

V dnešní době moderních přístrojů na všechno jako bychom zapomněli, že naši předci i bez nich dokázali rozpoznat podle chování domácích zvířat, ale i zvěře v přírodě, že se blíží změna a zařídit se podle toho. Je škoda, že stejné signály nedovedeme rozpoznat a využít ke svému dobru.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..