Jalový výkon

Tento termín znají zřejmě technici, kteří mají do činění s motory. No celkem přesně se hodí do dnešní doby při popisu činnosti mnoha běžných lidí. Dal by se také nahradit sloganem „vykonávat činnost namísto dosahování výsledků“. Ačkoliv se toto používá spíše při popisu úřednické práce, platí to beze zbytku často na mnoho zejména městských lidí. Neefektivnost je jejich druhým jménem.

Lidské tělo je stavěno na pohyb. Nemůže celé dny jen tak polehává na gauči a nic nedělat. A přestože by mozek pracoval na plné obrátky, když tělo lenoší, dříve či později špatně dopadne i mozek. Starší ročníky si jistě vzpomenou na známé heslo „V zdravém těle zdravý duch“, nejčastěji jsme ho slýchavali na hodinách tělesné výchovy. A jak se ukázalo později, je to všechno naopak a ani naši učitelé tělocvikář nepatřili zrovna k výkvětu inteligence na škole. Nemůžeme se jim divit. Systém vzdělávání ani tehdy ani teď nereflektuje objektivně nejlepší myšlenky a cíle, ale cíle vládnoucí skupiny.

Ale ne o tom jsem chtěl. Tento článek je o potřebě pohybu pro lidské tělo a jeho zdraví. A když se dnes řekne „pohyb“, mnoho lidí slyší „sport“. Nemůžeme to zazlívat většině ze středu Gaussovy křivky, dnes je taková doba médií, že se často pod jejich vlivem zaměňuje prostředek a cíl. Je to přesně jako v zeleninové zahradě. Rytí a okopávání vs. plevel a vláha. Co už, myšlení bolí.

Stejně jako svaly, které se nepoužívají a potom od nich něco chceme, například přestěhovat gauč blíže k televizi. Tělo skutečně potřebuje pohyb, což ale neznamená, že potřebuje sport. A už vůbec ne placené fitness centrum.

Když se stane samoúčelný, jalový, pohyb cílem, jako na obrázku obdivovat své cvičící tělo v zrcadle, snadno se ten pro tělo užitečný pohyb stane pro tělo likvidační. Snadno sklouznete do polohy kdy určité svalové partie přepínáte ve snaze získání ocelových bicepsů či pekáče buchet na břiše a jiné části těla strádají. Skutečně zdravý pohyb je přiměřený a rovnoměrný, aby ani jedna část těla nebyla přetěžována, ale ani zanedbávána.

Můžete namítnout, že dobrý kondiční trenér na to dá pozor. Ale jeho cílem nejsou vaše svaly ani vaše zdravé tělo, jen vaše peníze. Vaše cvičení je jen prostředkem k jeho zbohatnutí. Ale co je vaším cílem?

Dělníka fyzicky pracujícího celý den v továrně nikdo nebude přesvědčovat, aby šel zvedat činky do posilky nebo chodil pěšky do osmého patra, když se vrací ze šichty. Ve dnech oddechu by jistě i jemu možná prospěla krátká procházka v přírodě, kde si záda i ruce odpočinou a nohy se trochu projdou po celodenním stání za soustruhem. Procházka by jistě prospěla i prodavačce. A co lidé z kanceláří? Potřebují fitko?

Jalový výkon při zvedání ocelových činek nebo trápení speciálních strojů stojí energii. Nebylo by lepší dobře se podívat na to, co opravdu jíme a kolik toho sníme a upravit své chování za stolem? Přijde vám normální nacpat se hloupostmi a pak spalovat přebytečné kalorie hloupým cvičením? Hubne se změnou stravovacích návyků, sportováním se získává kondice. To jsou dva různé cíle a vedou k nim dvě různé cesty.

Když už máte tu potřebu po práci vyvíjet nějakou tělesnou aktivitu, nebylo by užitečnější namísto bezduchého jakožeSportování dělat něco, co bude užitečné nejen vám, ale i vaší rodině a bude mít dlouhodobý přínos?

Každý sport stojí peníze. Může přinést radost, vyplavovat endorfiny a pokud si dáváte pozor, nepřivodí úrazy. Ale nic hmatatelné a pozitivní nepřinese, ne každý se stane špičkovým tenistou, fotbalistou, lyžařem. A kromě toho, tito lidé rozhodně sportem nepřispívají ke svému zdraví. Vrcholový sport vždy vede k úrazům a zdravotním problémům ve vyšším věku, ani vydělané peníze zdraví nevrátí.

Když už chcete posilovat rotátory páteře, sekejte, když svaly horních končetin, hrabejte seno. Nebo dělejte jakoukoliv jinou práci v zahradě při pěstování chutných plodin pro svou rodinu nebo při zvelebování plotů, pozemků či přilehlé chalupy. Jistě vás i tato aktivita bude stát peníze a utratíte na ni kupu času. A zcela určitě se i zapotíte. No ne ve vydýchané či klimatizované tělocvičně, ale na čerstvém vzduchu. A peníze vložené do půdy a domu zůstanou v rodině. Pokud se někdy dostanete do finanční tísně, umíte prodat minulé roky strávené ve fitcentru? Můžete prodat svůj zabitý čas? A co tak kus pole nebo vajíčka ze svého rodícího se statku, či rajčata, například sousedům v bytovce nebo lufťákům, co si na vesnici koupili pozemek vedle a ve stodole zřídili fitko. Olizováním železných posilovacích strojů se ještě nikdo nezasytil.

Pozemek nemusí být velký a nemusí být drahý, stačí jen správně hledat a zapomenout na lokality s bazény. A zajímavá místa najdete i v rámci svého okresu. A někdy se dá pozemek vhodný pro rekreační zahradničení i pronajmout. Samozřejmě, že zde nemůžete investovat stovky korun do ovocných stromů a desetitisíce do domu, ale i tak si umíte zajistit dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, který vám kromě potu a dobrého pocitu dá i něco dobrého na zub.

Naše tělo bez pohybu neumí existovat. Pokud je vaším cílem pohyb, klidně sportujte. Ale pokud je vaším cílem zdravé tělo, využívejte pohyb na to, abyste byli sami sobě užiteční.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..