Obecní kořenové čistírny

V dnešní době je dobré věnovat zvýšenou pozornost ochraně životního prostředí. Je to v zájmu spokojenější budoucnosti každého z nás a současně to řeší aktuální finanční situaci. Všichni by se tak měli snažit o co nejmenší znečišťování krajiny. Samostatnou kapitolu představuje problematika odpadních vod, kterou by měla řešit každá obec nebo město, případně i jednotlivé průmyslové provozy. Nabízí se mnoho řešení. Z těch modernějších a efektivnějších lze zmínit například systém kořenových čistíren.

Jednoduchý princip, který funguje samovolně

Kořenová čistírna odpadních vod funguje na jednoduchém principu. V první fázi se jedná o mechanické čištění, kdy dochází k odstranění pevných nečistot a současně o anaerobních předčištění v septiku. Po tomto předčištění následuje dočištění v kořenových filtrech. Kořenový filtr si lze představit jako nepropustnou nádrž, která je vyplněná štěrkem nebo kačírkem, kde jsou vysazeny mokřadní rostliny. Tímto prostorem pomalu protéká voda, čímž dochází k efektivnímu pročištění. Ve své podstatě jde o uměle vybudovaný mokřad, který však plní funkci stejnou, jako jeho přírodní podoba. Prostřednictvím biologického, fyzikálního a chemického čištění dochází k výslednému vyčištění odpadních a splaškových vod až do nezávadnosti.

Kořenová čistička představuje jednoduchý princip, který nepotřebuje při svém provozu jakoukoliv obsluhu. Čistící funkce probíhá soběstačně. Je jen potřeba čas od času provést vyčištění potrubí, případně zásah v podobě odstranění suchých rostlin v zimním období. Jednou za měsíc je nutné potom vyvézt kal z nádrže.

cistirna

Kořenové čistírny jsou v České republice budovány zhruba od roku 1989. V průběhu let dochází k modernizaci a ke zdokonalování konstrukčních řešení. Pořizovací ceny čističek odpadních vod se odvíjí od mnoha kritérií. Závisí především na konstrukci samotné kořenové čističky, dále potom na morfologii terénu a dostupnosti pozemku – obvykle jde o cenu mezi 15 – 20 tisíci Kč / ekvivalentního obyvatele.

Kořenová čistička pro obec nebo průmyslový provoz nabízí jednoduché a velmi efektivní řešení problematiky čištění odpadních vod. Při jejich realizacích je vhodné oslovit profesionální firmu.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..