Sport utužuje zdraví

Souvislost mezi zdravím a jídlem je již mnohým lidem jasná. Ale na zdraví má velký vliv i intenzita a množství pohybu, jehož se našemu tělu dostává. Nejde jen o fitka a formování postavy, jde i o běžný každodenní pohyb, který za sport nepovažujeme. Kolik chodíme pěšky (do práce, na nákupy), kolik chodíme po schodech (namísto výtahem), kolik času sedíme na židli v práci nebo doma na gauči. To vše má vliv nejen na to, jak vypadáme, ale i na to, jak se cítíme.

„V zdravém těle zdravý duch“. Toto heslo si pamatujeme ještě ze škol, kde nás na hodinách tělesné výchovy nutili pod pohrúžkou špatné známky nejen k běhání a skákání do dálky, ale také k různým míčovým aktivitám či gymnastice. Bez ohledu na předpoklady nebo zájem každého žáka.

Dnes již víme, že pohyb je důležitý pro naše zdraví, ale pro zdraví těla je nejdůležitější zdraví ducha. Pozitivní myšlenky, sebemotivace do dobrých výsledků a správných cílů. Odpoutání se od negativních zkušeností, které se nás netýkají (televizní zpravodajství), zaměření se na osobní rozvoj a pohodu doma. V podstatě bychom mohli změnit původní slogan na pravdivější: „Zdravý duch dělá zdravé tělo“.

Když už ale máme to zdravé tělo, neboť dbáme o své duševní rozpoložení a věnujeme se pouze dobrým myšlenkám, nesmíme zapomínat to tělo používat a trénovat. Lidské tělo je stvořeno na pohyb, nikoliv na vysedávání za počítačem. Pohyb nejen spaluje přebytečnou energii, kterou do těla dostáváme vydatným jídlem, ale i udržuje ve formě naše klouby a svaly. Nemluvě o endorfinech, které do těla dostáváme úspěšným sportovním výkonem.

Takže si obujte své freestyle lyže nebo kolečkové brusle a vyražte na své oblíbené místo trochu si zasportovat. Nebo si jen obujte běžeckou obuv a vyběhněte do parku či blízkého lesa. Pohněte kostrou, jak se říká a dopřejte tělu, co potřebuje. Sportovní výkon vám dodá dobrou náladu a dobrá nálada vám zajistí zdravý a spokojený život.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..