Když se zase rozbije lednice

Když se opět rozbije lednička, tak to už není novinka, už vás to tolik nepřekvapí a také oceníte několik věcí. Že i když je už dávno dospělá, od poslední opravy uplynulo pět let. Za druhé taky to, že i když je to už „starší dáma“, navzdory eurohujerům ještě má dva kompresory a tedy mrazničky se porucha netýká. A v neposlední řadě to, že i když je horké léto na svém sklonku, právě se výrazné ochladilo a zapršelo, takže není problém vyvětrat byt z útulných 25 °C a ulehčit tak přežití potravinám v ledničce, která už nechladí. Protože opravář přijde až po víkendu…

To tak přijdete večer ze své zahrady, otevřete ledničku, abyste do ní uložili část úrody, přinesené domů a ovane vás příjemné teplo. To není odpověď, kterou očekáváte. Co teď? Mléko je už rozlité, nevyplatí se večer v deset nad ním plakat ani volat opraváře. Nechcete ho naštvat před zítřejším dnem. Rychlá kontrola, mražák dole jede. Otočení kolečkem termostatu, na krátko chvíli vytažení ze zásuvky, nic nepomáhá. Na paniku stále není důvod.

Do ledničky jde klasický pokojový teploměr, ať víte, která bije. Do mražáku malé PET láhve, naplněné vodou a tři mrazící vložky do kempingových ledniček. Mezitím dvě půlky kohouta z nedávného vyřazování Kalimero, které jsou plánované na pátkové vaření polévky, se přesouvají do chladničky, jako zdroj chladu, spolu s dvěma kilovými nádobami mletého masa, které se má v sobotu porcovat pro vašeho pejska. Všechno to jsou věci, kterým i případné rozmrazení neuškodí. No pomůže snížit teplotu v lednici a tím uchovat věci, které by měly ještě chvíli vydržet.

Z původních 22 °C pomalu jde teplota na nouzově přijatelných 12 °C, později klesá na 8 °C, to už je normál. S tím by se dalo vydržet. Kdyby se pravidelně střídalo maso z mrazničky s masem z ledničky a studené PETky s mraženými vložkami. Jenže před námi je prodloužený víkend a odjíždíme na chalupu, vracíme se v neděli večer. Na chalupě naštěstí máme už asi rok velkou kombinovanou ledničku s mrazničkou, naneštěstí téměř plnou.

Jdeme redukovat

Ještě večer nastává porada a změna „stravovacích návyků“. Zítra jsem doma celý den, obědvat budu to, co je potřeba odstranit z ledničky. A na chalupě přednostně sníme to, co má kratší výdrž a zabírá moc místa v tamní lednici. Vajíčka při 20 °C chvíli vydrží i v kuchyni kamenného domu, pivo také nemusí být v lednici, uvolní místo cennějšímu nákladu, než „vychladne“, bude dělat společnost vajíčkům v plastovém boxu na podlaze. Na pátek stejně bylo plánované lečo s klobásou a vajíčky. Mražené maso naporcuji, nízká police v mrazáku je téměř prázdná a jiného se tam moc nevejde.

Na převoz mezi domácnostmi opět využijeme naši cestovní autochladničku Sencor, kterou jsme si koupili na cyklodovolené. Dokáže fungovat i na 230V ze zásuvky i na 12 V v autě. Chladí o 15 °C pod okolní teplotu, takže aktuálních 24 °C v bytě je slušný výchozí stav. Jediné její mínus je hluk ventilátoru, takže hučí v koupelně. Zbytek potravin půjde v plastovém boxu, kombinace chlazených vécí a mrazených poloviček kohouta s dvěma kilovkami masa pro Ronyho bude akorát. Cesta trvá i s naložením 20 minut. Takže o nic nejde.

Servis je na dlouho

Už před pěti lety nám chladničku opravoval člověk, který nám ji v roce 2000 prodával. Volám mu ráno, zchladí mě odpovědí, že v pondělí… To není odpověď, která potěší mou lednici ani potraviny v ní, objasňuji mu svou situaci. Co už,jeho reakce zrcadlí stav, že jednak má svou prodejnu dost daleko od našeho bydliště, jednak opravářů ledniček není až tak moc…

No ale udržení potravin v chladu jsem vyřešil s chladnou hlavou a za pomoci autochladničky, v nejhorším pojede ještě pár dní. Otázka je, co bude v pondělí. Buď to bude zase termostat, v tom případě je to za pár korun a snad ještě dalších pět let značková chladnička Scandiluxe vydrží. A kdyby ne, budeme mít v kuchyni v bytě novou chladničku, opět velkou a kvalitní. A jestli všechno půjde tak, jak máme naplánované, pro starou se už črtá nové místo. Vršek bude obyčejná uzavřená potravinová skříň, spodek stále funkční mrazák. Na hospodářství takových není nikdy dost 😉

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..