Jakou obuv do mokré zahrady?

Jít do zahrady uprostřed slunečného léta nebo krásné podzimu je radost. Horší to může být v deštivém jaru nebo sychravém podzimu. Ačkoli nemusí přímo pršet. Na sebe si dáme mikinu a přes ni kabát a přesto nám může být zima. Od nohou. Ani tlusté ponožky to nezachrání, když ve vlhké trávě se nám promočí boty. A ani být celý den v holínkách není žádná výhra. Přestože se nepromočí zvenčí, často jsou mokré od zpocených nohou. A jsme zase tam, kde jsme nechtěli být. V nepohodlí a je nám zima.

Vyzkoušel jsem několik možností, jak se obout do zahrady v každém ročním období. Gumáky jsou klasika, rozhodně však nemohu říct že osvědčená, určitě ne v chladném počasí. Do vody a do bahna jsou dobré, dělal jsem v nich i druhý vyvýšený záhon i pracoval v začátcích zahradničení v nové zahradě. No v chladu je v nich zima a po pár hodinách jsem se musel přezout. Nebo pravidelně přezouvat. Do bahna holínky, po zahradě kožené boty. Celé první jaro i podzim jsem nosil po zahradě právě starší kožené vysoké boty, které už do města velmi nebyly, zato v zahradě posloužily, dokud nedosloužily. Ale pokud byla rosa či po dešti, po dvou hodinách byly i ty mokré a na nohy zima.

V létě jsem nosil i kožené, či spíše koženkové nízké botasky, ale ty jsou do tepla a do sucha, i když trochu rosy snesou.

trekingová obuv

Skutečně dobrou obuv jsem objevil na podzim v Lidlu. Jmenuje se trekingová obuv, má svršek z vodě odolného materiálu, ale propouští pot. Takže se v botě nad kotníky dá chodit nejen po sněhu, ale i po mokré trávě či v dešti a noha je v suchu. Členitá podrážka nedovoluje noze uklouznout ani v zahradě v kopci a vysoká bota dobře podrží nohu. V takové obuvi se noha nepotí, takže nejsem v mokru ani zevnitř. A v kombinaci s teplými funkčními lyžařskými podkolenkami jsem v takových botách vydržel v zahradě několik hodin, aniž by mi byla zima od nohou. Později na jaře jsem vysoké hrubé podkolenky vyměnil za tenčí cyklistické funkční ponožky. Funkční ponožky dovádějí pot z nohou do materiálu trekingové obuvi a odtud do vzduchu.

Tato obuv se mi tak zalíbila a tak mi je v ní dobře v zimě i na podzim či na jaře, že jsem se rozhodl koupit si stejný typ obuvi i na běžné nošení, kdy se nevyžaduje „dress code“. A když mi náhodou tyto boty přestanou sloužit, opět si do zahrady pořídím ještě jedny. Lepší obuv do mokré zahrady jsem dosud neměl.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..