Taky máte doma školo-povinné dítko? Tak taky přicházíte do styku s knihami zvanými učebnice pro základní školu. Určitě nejsou jen v dětském pokoji, ale občas ji vaše ratolest „zapomene“ v kuchyni či v obýváku. Podíváte se občas do těch učebnic? Jsou zcela jiné, než za našich „starých dobrých“ časů.
Pamatuji si na svojí starou školní tašku na záda, kterou jsem plnil nejen svačinou, školními pomůckami, penálem, ale největší váhu měli na svědomí právě učebnice pro základní školu a sešity. Rodiče nás „nutili“ nosit tašky na zádech a ne v jedné ruce, protože se prý s těžkou taškou prohýbáme na stranu a můžeme si ublížit.
Když jsme nastoupili do nového ročníku, na stole nás čekali připravené učebnice na celý rok. V prvním ročníku zcela nové, později již celkem opotřebované, občas s nějakou čmáranicí uvnitř a nevyjímečně i s natrženou stránkou. A na konci učebnice seznam žáků, kteří měli tohle opotřebení na svědomí.
Na konci roku jsme všichni poctivě gumovali své čmáranice, v zápalu „boje“ občas nějakou stránku taky natrhli, aby pak paní učitelka zapsala do knihy na konec seznamu uživatelů učebnice naše jméno. Příští rok se nový žák podíval do seznamu, kdo mu tu knihu tak zřídil 😉
Dnes je situace jiná. Nemusíte používat letitou učebnici s plno čmáranic a natrženými stránkami. Můžete si koupit učebnice pro základní školy od firmy, která je má vždy skladem, nabídne vám nejen učebnice, ale i profesionální přístup a rychlé odeslání vaší objednávky.
A seženete u nich i věci, ke kterým jsme se my nedostali. Nebo si umíte představit před pětadvaceti lety, že by jsme si na vyučování otevřeli například Pracovní sešit do angličtiny New Project 1 a mluvili anglicky? Povolená byla jen němčina a povinná ruština. I když dnes jsem někdy rád, že znám základy těchto dvou jazyků. Anglicky už totiž dnes mluví doslova kdekdo, ale co znamená „bukva“ nebo „sorok“, to vám neřekne už skoro nikdo.
Komentáře