Krémy proti bolesti by měly zakázat

Bolest dokáže každého člověka nepříjemně potrápit. Ať už je to bolest hlavy, v krku, kloubu nebo zad. Bolest nás omezuje, nedovoluje nám provádět činnosti, které potřebujeme. V práci, v domácnosti, při sportu nebo v zahradě. Existuje však jedno rychlé řešení. Preparáty proti bolesti. Spolkneme tabletku, natřeme se krémem a hned je po problému. Vyskakujeme, běháme, kopeme a zvedneme těžká břemena a nic nás nebolí. Proč pak mám chuť všechny přípravky proti bolesti zakázat? Co je na nich špatné?

Vidíte to často v TV reklamách. Starší člověk, evidentně už důchodce, si stěžuje na bolesti kolen či zad. Pak si aplikuje zlatý, stříbrný nebo bronzový krém na postižené místo, bolest zázračně ustává a náš nebohý zahrádkář dokáže rýt svou zahradu jako mladík až do večera. Bolest odešla a zahrada je jako ze škatulky. Proč proti tomu brojím a své blízké odrazuji a ani sám tabletky a krémy proti bolesti nepoužívám?

Přípravky proti bolesti nejsou léky. Přestože se prodávají v lékarnách, neléčí. Ani tablety ani krémy, ani náplasti. Nic z toho bolest neléčí.

Proč tedy lidí po jejich aplikování bolest už netrápí?

Protože tablety, krémy a náplasti proti bolesti obsahují látky, které přerušují tok informace z postiženého místa do mozku. Kloub, plotýnka nebo natržený sval je stále poškozen, stále vysílá signál do mozku, že je tu problém, ale „lék proti bolesti“ tuto informaci zastaví. Náš centrální řídící orgán se nedozví, že tělo má někde problém, stále vydává povely k činnosti. A tělo maká. Sice vysílá SOS, že potřebuje pomoc, ale nikdo ho neposlouchá.

A tak další činností dochází k dalšímu poškozování postiženého orgánu, oddaluje a ztěžuje se jeho léčení. Zdravotní stav se zhoršuje a může přerůst v mnohem větší problém, ba dokonce až v trvalé postižení.

Bolest je signál. Tělo nám bolestí signalizuje, že má problém a žádá o pomoc.

Když nás bolí záda, musíme jim dopřát odpočinek. Když nás bolí koleno, musíme snížit jeho zátěž. Když nás bolí ruka, měli bychom ji méně namáhat. Dopřát tělu čas, aby postiženou část mohlo regenerovat, vyléčit. A co uděláme my?

Dáme si „lék“ proti bolesti. Vybijeme kontrolku. Jako kdybychom na autě rozbili kontrolku snížené hladiny oleje v motoru. Přestane svítit, rozčilovat nás, ale olej do motoru nedoplní. Tváříme se, že je vše v pořádku. Může nás překvapit následné zadření motoru? Pouze snad idiota.

Krém proti bolesti je pro akutní případy. Překvapí mě bolest ve městě? V zahradě za městem? Použiji krém, abych se zbavil bolesti a dostal se domů nebo k lékaři. Nevyléčí, ale zbaví mě na chvíli utrpení, aby mi následně lékař účinnou léčbou a já sám vydatným odpočinkem dal tělo opět do pořádku, vyléčil. Lék proti bolesti má po dobu léčení a rekonvalescence snížit utrpení, nic jiného od něj očekávat nemůžeme.

Některé krémy proti bolesti sice obsahují malou dávku protizánětlivých látek, takže kromě snížení prahu bolesti pomáhají hojit zanícená místa, ale diagnóza a léčení by mělo být v rukou lékaře, protože zranění a bolest může být způsobeno řadou faktorů. Možná jste dobrý zahrádkář, ale kolik semestrů medicíny jste absolvovali?

Po operaci páteře mi lékař řekl, že postupně mohu záda zatěžovat, ale nepřetěžovat a můžu dělat všechno, co dříve, ale jen do bolesti. Bolest je signál, že už je to příliš. Držel jsem se jeho rady, první roky poctivě cvičil, ale nebral jsem nic proti bolesti. Abych přesně věděl, kdy je zátěž operovaných zad na hranici možného bez následného opětovného poškození. Dnes dokážu zvedat mnohem těžší břemena, dokážu pracovat v zahradě mnohem více, dokážu jezdit na kole mnohem delší trasy, než v minulosti. Ba díky tomuto postupnému zatěžování dokáži tvrdit, že možná dokážu i víc, než před operací. A mnoho lidí ani netuší, že jsem po vážné operaci a že jsem téměř nemohl chodit. Ale poslední tabletku proti bolesti jsem snědl čtvrtý den po operaci, pak už nic.

Důležité je vnímat signály těla a když je třeba, prostě si odpočinout. Nepovažuji za žádnou ostudu si na půl hodinku sednout nebo lehnout i přes den, když cítím, že je toho na mě moc. Protože vím i to, že pokud si odpočinu, pak se vrátím k práci a dokážu mnohem víc, než kdybych se přemáhal v duchu falešného hrdinství a chtěl v práci pokračovat bez oddechu za každou cenu. Důležité je ale i to, že si své tělo nenivočím potají dál, co by se mi mohlo připomenout v mnohem horší podobě za pár let.

Reklama se nám snaží prodávat krémy proti bolesti a namlouvá nám, že nás nic nebude bolet. Že můžeme bezstarostně vyskakovat s vnoučaty, neustále rýt a plít záhony. Po jejich aplikaci sice nic nebudeme cítit, ale takto opojeni si dále budeme ubližovat a zhoršovat svůj zdravotní stav. Možná tento rok ještě budeme s vnoučaty vyskakovat, ale příští rok už nás mohou vesele tlačit na invalidním vozíku. Tento rok můžeme sice zrýt celou zahradu, ale příští rok si budeme platit souseda, aby to za nás invalidy udělal on.

Jaké je řešení?

Zahradu si nastavit tak, abychom v ní měli méně dřiny, méně práce, kterou zvládneme i bez léků proti bolesti. Vyvýšené záhony, permakultura, mulčování, namísto železného kolečka používat elektrické. To může být cesta ke snížení bolesti i odstranění závislosti na lécích proti bolesti bez snížení úrody.

Zavčas si odpočinout. Než nás přemůže bolest. Dopřát bolavým kloubům a svalům dostatek času na odpočinek a regeneraci. Žádná zahrada ani zaměstnání nestojí za to, abychom si při tom odrovnali svůj hřbet nebo klouby.

Krémy a tablety proti bolesti užívat jen v nezbytných akutních případech a v žádném případě pod jejich vlivem nepokračovat v práci! Neubližovat sami sobě. Jejich výrobci a prodejci chtějí pouze naše peníze, na našem zdraví jim nezáleží. Jinak by nám nelhali. Krémy a tablety proti bolesti nejsou léky, neléčí problém, jen nám nedovolí ho vnímat. Zabraňují cítění bolesti jako signálu problému, ale problém neléčí. Nevědomky se připravujeme i o poslední zbytky jakého-takového zdraví, co nám zůstalo.

Největší změna musí proběhnout ve vaší hlavě.

Prostředky proti bolesti nám mají pomáhat překonat kritický stav, začít skutečné léčení problému, který bolest způsobil a umožnit nám své tělo dát do pořádku. Rozhodně nemají být „palivem“ díky kterému můžeme pokračovat v činnosti, která nás do bolestivého stavu přivedla a která nám dále poškozuje organismus.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..